KOBIETA Przepisy kulinarne
SUPER EXPRESS.pl kobieta porady Jak dobrze obciąć kotu pazury - obcinanie kocich pazurków

Jak dobrze obciąć kotu pazury - obcinanie kocich pazurków

03.10.2011, godz. 09:39
Obcinanie kocich pazurków
foto:

Skracanie pazurków to dla kota ogromny stres, często jednak jest to konieczne, choćby ze względów zdrowotnych. Wśród właścicieli kotów zdania na ten temat są podzielone. Więc jak to jest z tym obcinaniem? Trzeba to robić czy nie?

Pazurki na pewno trzeba zacząć skracać w przypadku, gdy zauważysz, że stają się one zbyt długie i przeszkadzają zwierzakowi. Przerastające pazury zakrzywiają się i wrastają w poduszeczki łapek. Część właścicieli obcina je również wtedy, kiedy koty drapią i niszczą meble albo są agresywne wobec ludzi.

Uwaga! Najłatwiej jest przyzwyczaić do skracania pazurków małego kotka, stary kocur może reagować nerwowo.

Jak to zrobić

Przed pierwszym obcięciem skorzystaj z pomocy weterynarza, potem możesz robić to samodzielnie. Zaopatrz się w specjalną obcinarkę do kocich paznokci oraz jakieś smakołyki. Zabierz się za to, kiedy kotek będzie spokojny, np. tuż po drzemce. Zapal ostre światło i oświetl jego łapki. Najlepiej trzymaj go na kolanach i cały czas głaszcz. Weź jedną z łapek i przytnij pazurek w miejscu, w którym zaczyna się zawijać. Zrób to ostrożnie tak, by nie uszkodzić miazgi. Wcześniej możesz ją zlokalizować pod światło (różowa tkanka widoczna wewnątrz pazurka). Jeśli ją uszkodzisz, to zatamuj krwawienie wacikiem. Rób przerwy i co jakiś czas nagradzaj mruczka smakołykiem. Zwykle obcina się pazurki u przednich łapek.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: