Przetwory czas zacząć

i

Autor: ARCHIWUM

Zachowaj smak lata! Przygotuj domowe przetwory

2015-07-29 4:00

Warunkiem uzyskania przetworów dobrej jakości jest czystość użytych sprzętów: garnków, słoików, butelek i oczywiście rąk osoby, która je przygotowuje. Także surowiec, tzn. owoce i warzywa, muszą być najwyższej jakości. Dzięki temu w słoiku przetrwają długi czas.

Wybierz surowce

Owoce i warzywa muszą być dojrzałe, ale jędrne, bez plam, uszkodzeń, dobrze zabarwione. I najważniejsze - muszą być świeże. Najlepiej przerabiać je od razu. Owoce i warzywa wymyj w zimnej bieżącej wodzie, a potem dokładnie osusz. Jeśli nie jest to konieczne, nie krój ich ani nie obieraj. Morele, brzoskwinie, śliwki, wcześniej nakłuj, wtedy nie popękają i nie wycieknie z nich sok.

Przed przystąpieniem do nakładania owoców należy je dokładnie umyć w gorącej wodzie z detergentem, dobrze wypłukać i osuszyć. Te przeznaczone do przetworów, których nie będziesz pasteryzować należy wygotować (włożyć do garnka z zimną wodą i gotować 5 minut) lub wyprażyć w piekarniku (włóż do zimnego piekarnika, ogrzej go do 100 st. C i po 10 minutach wyjmij słoiki).

Wieczka słoików lub uszczelki wymyj, opłucz, wyparz wrzątkiem. Po osuszeniu przetrzyj spirytusem.

Najlepsze są słoiki typu twist: do dżemów i konfitur mniejsze; do ogórków litrowe i większe.

Jeśli masz słoiki używane, sprawdź, czy nie są wyszczerbione i czy wieczka nie są krzywe. Wieczka mogą być wykorzystywane do pasteryzacji tylko 3-4 razy. Nawet mała nieszczelność spowoduje, że do środka dostanie się powietrze i namnożą się bakterie, co grozi zepsuciem przetworu.

Jak konserwować

Sposobów konserwacji warzyw i owoców jest mnóstwo. Można je gotować, smażyć, pasteryzować, marynować czy zamrażać. Najlepiej i najprościej byłoby je zamrozić. Jeśli jednak nie masz dużej zamrażarki, dobrą metodą utrwalania przetworów jest pasteryzacja.

Pasteryzacja

Pasteryzacja to nic innego, jak naturalna konserwacja. Pasteryzować możesz poprzez: gotowanie, wypieczenie w piekarniku lub metodą "pod kocyk". Wysoka temperatura niszczy drobnoustroje, które powodują psucie się przetworów.

Przygotowane przetwory włóż do umytych, wysterylizowanych i suchych słoików. Wypełnij je, zostawiając 2 cm wolnej przestrzeni i szczelnie zakręć. Wstaw je do dużego garnka wyłożonego szmatką lub gazetą. Następnie do garnka wlej wodę do 3/4 wysokości słoików i podgrzej w temp. od 60 st. C do 100 st. C. Po pasteryzacji, gdy słoiki lekko ostygną, wyjmij je z wody.

Preparaty żelujące

Jeśli chcesz zachować trochę więcej witaminy C w owocach, możesz dodać preparaty żelujące, które zagęszczają przetwory, co skraca czas ich duszenia. Może to być cukier żelujący, czyli mieszanka cukru i naturalnych pektyn owocowych lub żelfix składający się z pektyn. Żelfiksy należy wymieszać z owocami, doprowadzić do wrzenia, a następnie dodać cukier i ponownie zagotować.

Natomiast cukrem żelującym wystarczy zasypać oczyszczone owoce, doprowadzić je do wrzenia i gotować jeszcze 2-3 minuty. Przetworami napełnij wyparzone słoiki, szczelnie zakręć i ustaw do góry dnem na ok. 5 minut.

Pektyny są naturalnym składnikiem owoców. Pod wpływem temperatury szybko zagęszczają sok, dzięki czemu owoce nie tracą witamin i koloru jak przy długim gotowaniu. Żelfiksów można używać także do przygotowania konfitur i dżemów niskosłodzonych lub wytrawnych.

 

 

Zapasy na zimę w postaci przetworów zamknięte są w szklanych butelkach i słoikach. Najlepszym miejscem do ich przechowywania jest chłodna i ciemna piwnica lub spiżarnia. Pomieszczenia te powinny być suche i czyste, z dobrą wentylacją, o temperaturze w granicach 4-8 st. C. Jeżeli nie dysponujesz takim miejscem, przetwory przechowuj w przewiewnych szafkach lub regałach, możesz je przysłonić roletą z ciemnego papieru lub płótna.

Na pokrywkach zawsze zapisuj datę zrobienia przetworu. Opisane słoiki ustaw na półkach rodzajami. Najlepiej będzie, jak przygotujesz tyle słoików, aby zdążyć je zużyć przed następnym sezonem. Dłużej przechowuj tylko wina i nalewki. Zapasy co jakiś czas sprawdzaj, gdy stwierdzisz, że coś się psuje, słoiki wyrzuć. 

Zobacz: Spiżarnia "Super Expressu": Dania gotowe cz. 2 FASOLKA i BOTWINKA przepisy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki