Suplementy diety mogą SZKODZIĆ zdrowiu!

2015-01-28 11:30

Bardzo często sięgamy po suplementy diety, nie dbając o konsekwencje. Witaminy i minerały mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, biorąc suplementy diety.

Suplementy to tabletki zawierające syntetyczne witaminy lub/i minerały. Często sięgamy po nie w trosce o zdrowie. Pod wpływem reklam, sugerujących poprawę wyglądu i funkcjonowania organizmu, sięgamy po tabletki bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jednak mało kto wie, że suplementy diety mogą zaszkodzić. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby chore przewlekle.

Suplementy diety mają zazwyczaj niskie dawki substancji czynnej i sprzedawane są bez recepty. Niestety, pacjentom i lekarzom często brakuje wiedzy na ich temat. Mogą nie wiedzieć, że syntetyczne witaminy bardzo łatwo jest przedawkować. Jeśli będziemy je brać w dużych dawkach lub na czczo, mogą kumulować się w organizmie.

Sprawdź: Chcesz szybko schudnąć? Śpij w niskiej temperaturze!

Skutki przedawkowania witamin

Nadmiar witaminy A zakłóca pracę wątroby, wywołuje choroby skóry (np. łysienie plackowate). Powoduje też senność. Pod wpływem dymu nikotynowego zamienia się w wolne rodniki.

Zażywanie bez potrzeby witaminy D może zachwiać równowagę wapniowo-fosforanową i nasilić zmiany miażdżycowe.

Zbyt duża ilość witaminy C może skutkować krwawieniem z nosa, dolegliwościami żołądkowymi i uszkodzeniem nerek. Wysokie dawki przyjmowane w ciąży mogą być toksyczne dla płodu.

Gdy przedawkujemy witaminę B6, mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne (np. ból całego ciała). Na szczęście nie są one długotrwałe - złagodzą je masaże i leki przeciwbólowe.

Nadmiar kwasów omega-3 może prowadzić do stanów zapalnych, wywołać nudności, krwawienie z nosa lub dziąseł. Sprzyja tworzeniu się kamieni żółciowych.

Uważaj na interakcje

Niektóre witaminy i minerały wzajemnie na siebie wpływają. Zbyt duża ilość jednego może upośledzić wchłanianie drugiego. Wapń należy przyjmować z magnezem, witaminy B wszystkie razem. Duże dawki żelaza utrudniają przyswajanie witaminy E, a nadmiar błonnika - wchłanianie wapnia i żelaza. Przy kamicy nerek nie są wskazane preparaty z wapniem, zaś witamina K może być niebezpieczna dla osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Minerały i witaminy mogą pogorszyć stan zdrowia. Niektóre wchodzą w interakcję z lekarstwami i zmniejszają skuteczność antybiotyków.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki