Super Express» Technologie» Nauka» DMT z rośliny Ayahuasca - dopalacz, co to jest, jak działa, co powoduje. Encyklopedia dopalaczy: Co to jest DMT? Efekty i skutki uboczne brania DMT

DMT z rośliny Ayahuasca - dopalacz, co to jest, jak działa, co powoduje

Coraz popularniejsze wśród młodzieży są tzw. dopalacze. To rzekomo "legalne narkotyki", sprzedawane tylko jako produkty kolekcjonerskie, jednak młodzi ludzie kupują dopalacze głównie po to, by je zażywać. A skutki ich brania mogą być tragiczne! Przedstawiamy encyklopedię najpopularniejszych dopalaczy. Czym są i jak działają substancje zwane dopalaczami? Oto opis napoju o nazwie Ayahuasca.

Substancja: Zawarty w roślinach z gatunku Acacia sp. i Mimosa sp. związek DMT, spożywany najczęściej w formie napoju o nazwie ayahuasca (czyt. ajałaska)

Efekty działania:
silne działanie psychodeliczne: rozbudowane wizje, halucynacje, przeżycia o charakterze religijnym

Skutki niepożądane i zagrożenia: podniesiona temperatura ciała, gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego, omamy wzrokowe i słuchowe, utrata kontroli nad ciałem, zatrucia uzyskanymi samodzielnie innymi roślinami o działaniu podobnym do ayahuaski, wypadki związane z utratą kontroli nad ciałem, w skrajnych przypadkach: samobójstwa lub zabójstwa spowodowane wizjami i utratą kontaktu z rzeczywistością,

Sposób zażycia: Doustnie, donosowo, dożylnie, poprzez palenie

Pełna nazwa: N,N-dimetylotryptamina lub 2-(5-metoksy-1H-indol-3-yl)-N,N-dimetyloetyloamina

Wzór sumaryczny: C12H16N2

Inne nazwy lub nazwy potoczne: yagé, yajé, ayawaska

Historia substancji: Napój z rośliny o nazwie ayahuasca ze względu na swoje właściwości jest nazywany "winem duszy". Jego spożywanie jest elementem tradycji niektórych plemion Indian z Ameryki Południowej. Ich członkowie podczas przeprowadzanych rytuałów doznają bardzo realistycznych wizji, którym przypisuje się charakter wręcz magiczny.

Najważniejszą substancją psychoaktywną, którą zawiera ayahuasca, jest DMT - dimetylotryptamina. W śladowych ilościach jest produkowana przez szyszynkę, znajduje się też w organizmie jako produkt przemiany materii. Działanie psychodeliczne DMT uzyskuje dopiero po zmieszaniu z inhibitorem monoaminooksydazy (MAOI). DMT nie działa uzależniająco, lecz nawet jednorazowe zażycie może doprowadzić do wyżej wymienionych skutków, nawet takich jak wypadek wskutek utraty panowania nad ciałem.

W większości państwa świata produkcja i posiadanie DMT jest zabronione lub znajduje się pod kontrolą. W Brazylii ayahuasca jest dopuszczona warunkowo, do spożycia w celach religijnych, podczas przeprowadzania obrzędów przez tamtejsze plemiona. W Polsce, w maju 2009 roku wszystkie substancje psychoaktywne zawarte w roślinie ayahuasca zostały wpisane do rejestru substancji niebezpiecznych.

Patrz też: Encyklopedia dopalaczy: MDPV - co to jest, jak działa

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida