Wszystko o wysiedleniu

2010-02-22 1:00

Wysiedlanym lokatorom należy się zakwaterowanie czasowe i odszkodowanie za utracone mienie

Coraz częściej słyszy się o przesiedlaniu całych wiosek, bo w miejscu gospodarstw ma przechodzić droga. Warto jednak wiedzieć, że przesiedleńców chroni prawo. W Polsce nie wolno nikogo eksmitować na bruk i każdemu, kto traci lokal, należy się zakwaterowanie zastępcze albo czasowe, które będzie spełniać określone standardy.

Wysiedlenie może nastąpić na podstawie decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu. Osobom wysiedlonym przysługuje odszkodowanie oraz kwota za przejęty majątek. Wyceną nieruchomości zajmuje się zazwyczaj specjalistyczna firma. Podczas ustalania odszkodowania bierze się pod uwagę wartość nieruchomości, a także zyski, które właściciel mógłby czerpać z utraconego gospodarstwa, podatki i opłaty administracyjne oraz koszty szukania nowego lokalu i przeprowadzki.

Trzeba pamiętać, że wysokość odszkodowania nie może być wyższa niż 50 proc. szacunkowej wartości majątku. Może się zdarzyć, że wysiedleńcy mogą trafić do lokalu tymczasowego. Tak się dzieje np. podczas remontu zajmowanego budynku.

Lokatorzy muszą się na ten okres przenieść do mieszkania zastępczego, ale potem wracają do wyremontowanego domu. Pomieszczenie czasowe jest tymczasowym miejscem pobytu i musi nadawać się do zamieszkania. Zapewniać ma przynajmniej 5 mkw. powierzchni mieszkalnej na osobę.

Powinno znajdować się w tej samej miejscowości albo w pobliskiej, jednak pod warunkiem, że nie pogorszy to warunków życia osoby wysiedlanej. Musi również posiadać dostęp do wody i w.c., odpowiednie oświetlenie, możliwość ogrzewania i zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze