WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Chłoniak - co to za choroba, objawy. Andy Whitfield, aktor serialu Spartacus zmarł na chłoniaka

Chłoniak - co to za choroba, objawy. Andy Whitfield, aktor serialu Spartacus zmarł na chłoniaka

12.09.2011, godz. 17:30
Chłoniak - co to za choroba. Andy Whitfield, aktor serialu Spartacus zmarł na chłoniaka
foto: EAST NEWS

Chłoniak to rodzaj nowotworu, którego pierwsze objawy nie zapowiadają tak poważnej choroby. Początki wyglądają jak przeziębienie lub zapalenie gardła. Najczęściej rozwija się w węzłach chłonnych. Andy Whitfield, aktor znany z serialu "Spartacus" zmarł na tę odmianę nowotworu. Walczył z chorobą półtora roku.

Jak czytamy na stronie stowarzyszenia Sowie Oczy, chłoniak jest rodzajem nowotworu, który może się rozwinąć w momencie wystąpienia błędu podczas powstawania limfocytu. Konsekwencją tego jest pojawienie się nieprawidłowej komórki, która staje się nowotworowa przez to, że dzieli się bez końca, bardzo szybko i w sposób niekontrolowany. Jednym ze znanych rodzjaów chłoniaka jest chłoniak nieziarniczy.

Chłoniak to nowotwór atakujący głównie węzły chłonne. Mieści się w układzie limfatycznym, a więc może też rozwinąć się w śledzionie, na błonie nosowej, gardłowej i przewodu pokarmowego. Objawia się powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby lub śledziony. Pierwsze oznaki tej choroby wyglądają jak przeziębienie lub zapalenie gardła. Jeżeli po 2-3 tygodniach leczenia przeciwzapalnego węzły chłonne nadal są powiększone należy udac się do lekarza, który powinien zalecić dodatkowe badania.

Serwis stowarzyszenia Sowie Oczy, podaje, że "istnieje około 70 rodzajów chłoniaków, które dzieli się na 2 główne grupy: chłoniaki ziarnicze (chłoniak Hodgkina) i chłoniaki nieziarnicze (chłoniaki nie-Hodgkina)."

Oprócz powiększonych węzłó chłonnych, inne objawy chłoniaka to: duszności, duże zmęczenie po wysiłku fizycznym, utrata wagi, obfite pocenie się, podwyższona temperatura ciała, a nawet swędzenie skóry.

Aby wykryć chłoniaka lekarz musi zlecić USG jamy brzusznej, rentgen klatki piersiowej, a także morfologię krwi. Następnie wycina się kawałek guza, aby zbadać jaki to rodzaj nowotworu.

Na tę chorobę zmarł niedawno aktor Andy Whitfield, znany fanom serialu "Spartacus". Aktor zmarł w wieku 37 lat. W Polsce choroba ta atakuje co roku aż 6000 osób młodszych i starszych.

Patrz też: Andy Whitfield, znany z roli Spartakusa, NIE ŻYJE. Przegrał walkę z chłoniakiem

15 września obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach.

autor: oprac. Emilia Wiśniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: