Czerniak: Jak dbać o skórę, by nie zachorować?

2010-07-29 16:17

Czerniak, czyli jedna z odmian raka skóry, to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Nieleczony może zabić nawet w miesiąc. Na zmieniające kształt pieprzyki szczególną uwagę powinnyśmy zwracać właśnie teraz - w wakacje. Opalanie niestety bardzo sprzyja rozwojowi groźnych zmian skórnych, z których może rozwinąć się czerniak złośliwy.

Podstawowym sposobem zapobiegania czerniakowi są regularne wizyty u dermatologa - najlepiej raz do roku! Dermatolog przy pomocy specjalnego urządzenia, dermatoskopu, obejrzy wszelkie choćby potencjalnie niepokojące zmiany skórne na naszym ciele.

Dermatoskop to rodzaj bardzo dokładnej lupki. Niektórzy lekarze podłączają dermatoskop do aparatu fotograficznego. Zdjęcia nietypowych znamion wgrają do komputera i po analizie wydrukowane wręczą pacjentowi.

Gdy dostaniemy zdjęcia zmian ważne jest, by je przechowywać - jeśli lekarz zaleci wizytę kontrolną za rok (co jest standardowym zaleceniem gdy wszystko jest w porządku), będzie miał dobry materiał porównawczy.

Oprócz tego niezbędna jest oczywiście samoobserwacja. Jest ona równie ważna jak w profilaktyce wielu innych nowotwórów - na przykład raka piersi.

Szczególną uwagę zwrócić powinnyśmy na znamiona które w krótkim czasie mocno się zmieniają - na przykład takie, których parę tygodni jeszcze nie było, a nagle zrobiły się całkiem duże. Skłonić do wizyty u lekarza powinny również pieprzyki o nieregularnym kształcie i nierównych krawędziach czy nietypowym kolorze.

Generalnie "podejrzane" (niezależnie od kszałtu czy dynamiki zmian) powinny być pieprzyki znajdujące się w miejscach narażonych na ucisk albo obcieranie: na przykład przy zapięciu stanika, na podeszwach stóp, czy w okolicy uciskanej przez spodnie.

Przeczytaj koniecznie: Bezpieczne solarium

Niepokoić powinny także przypadkowo rozdrapane znamiona. Co jednak ważne, wbrew obiegowej opinii nie jest tak, że samo zadrapanie może być przyczyną zachorowania na raka skóry. Dermatolodzy podkreślają, że jest to swego rodzaju mylenie skutku z przyczyną: jeśli ktoś rozdrapał sobie znamię, z którego wykształcił się nowotwór, to dlatego, że znamię to już wcześniej było czerniakiem - tylko nierozwiniętym.

Jeśli dermatolog uzna, że któreś ze znamion może przekształcić się w nowotwór, zaproponuje przeprowadzenie zabiegu usunięcia podejrzanej zmiany. Gdy zmiana wyda się szczególnie podejrzana, po przeprowadzonym w trybie pilnym zabiegu wyśle pobrany wycinek do badania histopatologicznego.

A jak dbać o skórę w wakacje?

Gdy wychodzisz często na słońce, zaopatrz się w preparaty ochronne odpowiednie dla twojej skóry. Ale bez względu na typ urody, jaki reprezentujesz, pamiętaj, że filtr nie powinien być niższy niż 10. Nie musisz się obawiać, że stosując wyższy, masz mniejsze szanse na piękną opaleniznę. Może opalisz się wolniej, za to bez oparzeń, które nie pozostają bez wpływu na późniejszą kondycję twojej skóry.

Opalaj się w ruchu, najlepiej między godz. 7-11 rano i po godz. 16. Ekspozycję na słońce dobrze jest zacząć od 10-15 minut, z każdym dniem zwiększając ją o kilka minut. Pamiętaj też, że słońce opala również w cieniu, zaś nad wodą opala podwójnie, bo promienie odbijają się od powierzchni wody i - odbite - działają silniej.

Koniecznie załóż na głowę okrycie. Noś także okulary przeciwsłoneczne, oczywiście wyposażone w filtr ochronny. Okulary są na słońce konieczne, gdyż ich brak może się przyczynić do uszkodzenia wzroku.

Patrz też: Twoja skóra łaknie nawilżenia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki