WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Festiwal Muzyki Fortepianowej Ruhr

Festiwal Muzyki Fortepianowej Ruhr

07.11.2016, godz. 00:00
Festiwal Muzyki Fortepianowej Ruhr
foto:

W wielkich konkursach pianistycznych, takich jak Konkurs Chopinowski czy Konkurs Czajkowskiego, występują zwykle młodzi artyści, którzy dopiero marzą o awansie do światowej elity. Największych gwiazd pianistyki nie udałoby się namówić na konfrontacje i porówania z innymi - to byłoby dla nich zbyt ryzykowne. Jest jednak pewien wyjątek - to Ruhr Klavier Festival.

W roku 2016 podczas 70 koncertów, jakie odbyły się na terenie Zagłębia Ruhry wystąpili m. in: Lang Lang, Martha Argerich, Emanuel Ax, Elena Leonskaja, Helen Grimaud, Jacky Terrasson, Alfred Brendel, Gabriela Montero, Daniel Barenboim i Krystian Zimerman. Jakim cudem westfalskim organizatorom udało się w jednym czasie i miejscu zgromadzić taką plejadę gwiazd? Rozwiązanie tajemnicy jest proste – w tym festiwalu NIE MA RYWALIZACJI. Żadne jury nie rozstrzyga, który z pianistów lub pianistek grał lepiej od innych, ta ocena należy tylko do – na ogół zachwyconych – słuchaczy koncertów.

Uznane pismo Fono Forum zajmujące się muzyką stwierdziło, że „w Rurhgebiet udało się stworzyć najwspanialszą prezentację muzyki fortepianowej na świecie". A oni rzadko używają superlatyw.

Dyrektor festiwalu prof. Franz Xaver Ohnesorg przyznaje, że organizatorzy z premedytacją postawili na różnorodność form pianistycznej sztuki. Były więc koncerty z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i kameralnej, recitale, a także warsztaty mistrzowskie, w których uczestniczyli studenci pianistyki. Przeważała muzyka klasyczna i romantyczna, ale znalazło się także miejsce na jazz i występy grup kameralnych. Od połowy kwietnia do połowy czerwca w koncertach i spotkaniach muzycznych Klavier - Festival -Ruhr udział wzięło przeszło 60 000 słuchaczy. W trakcie trwania imprezy udało się nagrać ponad 100 płyt CD z muzyką uczestniczących w festiwalu mistrzów. To dla tych , którzy goniąc z miasta do miasta i z koncertu na koncert nie zdążyli na wszystkie występy.

KFR odbywa się co roku, rozpoczynając zwykle z początkiem maja. Miłośnicy muzyki fortepianowej nie tylko z Niemiec ale z całej Europy wyczekują na moment, w którym zaczyna się rezerwowanie kart wstępu. Odbywa się też coś w rodzaju „polowania" na występy największych artystów. W tym roku było to trudne, bo od dawna na festiwal nie zjechało tylu mistrzów klawiatury. W edycji zapowiadanej na rok 2017 (kwiecień-lipiec), obsada ma podobno nie być gorsza.

Więcej informacji: www.klavierfestival.de
Więcej informacji o turystyce w Zagłębiu Ruhry: www.ruhr-tourismus.de oraz w Niemczech: www.germany.travel
Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska (www.dortmund-airport.de)

 

.............

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: