Możesz wygrać z nadciśnieniem

2011-11-28 3:00

Lekarze nie mają wątpliwości - nadciśnienie to już epidemia. W Polsce statystyki mówią o 8 milionach chorych. Ale w rzeczywistości jest ich dużo więcej. Dlaczego? Choroba długo nie daje żadnych objawów. Wychodzi na jaw dopiero, gdy chory trafia do szpitala z udarem lub zawałem.

Sygnałami nadciśnienia mogą być bóle z tyłu głowy, szumy i dzwonienie w uszach oraz przyspieszona akcja serca. Nie muszą jednak występować. Dlatego ciśnienie powinno się kontrolować przy okazji każdej wizyty u lekarza. Zaś osoby z grupy ryzyka, u których występowało nadciśnienie, choroby serca czy nerek, powinny zainwestować w ciśnieniomierz i mierzyć ciśnienie codziennie.

Skąd problemy

U większości chorych przyczyna nadciśnienia pozostaje nieznana i jest ono określane jako pierwotne lub samoistne. Zaledwie w ok. 5 proc. przypadków może być skutkiem innych chorób (np. zaburzeń hormonalnych) i takie nadciśnienie określa się jako wtórne. Czy zatem jesteśmy bezbronni? Nie. Znane są bowiem czynniki predysponujące do nadciśnienia. To m.in. otyłość, czynniki dziedziczne, dieta boga w sól i tłuszcze zwierzęce, brak ruchu, stres oraz długoletnie stosowanie doustnej antykoncepcji.

Co zrobić, by ciśnienie spadło:

1. Zrzuć zbędne kilogramy
Kontroluj swoją wagę, nie dopuszczaj do otyłości.

2. Zmień dietę na lżejszą
Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, słodyczy, białego pieczywa, słodzonych gazowanych napojów. Do menu wprowadź więcej warzyw i mniej słodkich owoców. Unikaj soli, potraw smażonych, duszonych z dużą ilością tłuszczu, konserw i mocno przetworzonej żywności.

3. Rzuć palenie
Skończ z paleniem papierosów. Unikaj też biernego palenia.

4. Opanuj stres
Naucz się walczyć ze stresem. Nie od dziś wiadomo, że zdenerwowanie podnosi ciśnienie krwi.

4. Ruszaj się
Zwiększ aktywność fizyczną, ale nie forsuj się zanadto. Ćwiczenia powinny być idealnie dostosowane do twojego wieku, stanu zdrowia i kondycji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki