WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Można pozbyć się łuszczycy

Można pozbyć się łuszczycy

28.10.2016, godz. 00:00
Można pozbyć się łuszczycy
foto: Materiały prasowe

Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Nie wiadomo, co ją wywołuje. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można na długi czas złagodzić jej objawy, a nawet pozbyć się ich całkowicie.

Przy łuszczycy na skórze pojawiają się brunatne albo różowe grudki pokryte suchą, srebrzystobiałą łuską. Mogą tworzyć większe ogniska różnej wielkości i kształtu. Charakterystyczne jest to, że po zdrapaniu łuski pojawia się kropelka krwi. Choroba ta zazwyczaj ujawnia się między 10. a 30. rokiem życia, ale coraz częściej zapadają na nią również ludzie starsi. Nie ma jak dotąd lekarstwa ani metody leczenia, która pozwalałaby całkowicie wyleczyć łuszczycę. Jednak można na długo pozbyć się uciążliwych objawów tej choroby.

– Bardzo skuteczna jest metoda fototerapii UVB-311 nanometrów – mówi dr n. med. Tomasz Pniewski, dermatolog. – Leczenie trwa od dwóch do sześciu tygodni. Pacjent wchodzi do specjalnej, klimatyzowanej kabiny, w której jest poddawany wyselekcjonowanemu promieniowaniu słonecznemu. Nie trzeba podawać żadnych leków, w przeciwieństwie do metody popularnej wprzeszłości PUVA –wyjaśnia. Leczenie jest bezbolesne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i w zasadzie nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Fototerapia UVB-311 nm sprawdza się także w leczeniu innych chorób – bielactwa i atopowego zapalenia skóry. Osoby zmagające się z łuszczycą powinny szczególnie dbać o higienę i używać kosmetyków przeznaczonych do chorej skóry. Pamiętajmy także, że wznowieniu łuszczycy sprzyjają choroby zatok i zębów. Dlatego warto regularnie odwiedzać stomatologa.

In Medica – centrum medyczne,
ul. Marszałkowska 87lok. 77,
Warszawa,
www.inmedica.pl

 
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: