Nie daj się stresowi

2012-11-05 3:00

Stresu nie da się uniknąć, bo na co dzień nie brak spraw, które powodują zdenerwowanie. W czasach, kiedy jeszcze ludzie mieszkali w jaskiniach, organizm reagował na stres walką lub poddaniem się. Dziś poprzestawanie na tych skrajnych instynktownych reakcjach już nie wystarcza. Często trzeba hamować swoje emocje, co staje się źródłem napięć. A te mogą prowadzić do wielu, nawet poważnych schorzeń.

Przyczyny stresu są różne, ale jego objawy podobne. Najczęstsze to ból żołądka, kołatanie serca, bóle pleców, problemy skórne i bezsenność.

Od przeziębienia po nowotwory

Silny, zwłaszcza przewlekły stres zawsze osłabia organizm, który przez to staje się bardziej podatny na atak wirusów, bakterii czy grzybów. Wówczas łatwiej łapie się przeziębienie, grypę czy zapalenie dróg oddechowych. Osoby chorujące przewlekle, szczególnie na choroby układu krążenia, na skutek stresu mogą odczuwać nasilenie dolegliwości. Zwiększa się też wtedy ryzyko zawałów i udarów mózgu.

Stres może powodować dolegliwości przewodu pokarmowego, zaostrzyć stany wrzodowe, dolegliwości kręgosłupa (zwłaszcza odcinka szyjnego i lędźwiowego). Ponadto może sprzyjać powstawaniu nowotworów.

Jest więc oczywiste, że lepiej stresowi zapobiegać. Gdy jest to niemożliwe, warto nauczyć się go łagodzić. To lepsze niż leczenie jego skutków.

Co łagodzi stres

Regularny wypoczynek, zdrowy sen, nie krótszy niż 6-7 godzin, ale nie dłuższy niż 8 godzin.

Spożywanie w regularnych odstępach czasu zbilansowanych (czyli zawierających wszelkie potrzebne składniki) posiłków.

Unikanie nadmiernych ilości alkoholu, tytoniu, kofeiny.

Systematyczna (codzienna) aktywność fizyczna.

Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja, ćwiczenia głębokiego oddechu.

Świadomość, że problemy w pracy lub związku partnerskim można rozwiązać, stawiając im czoła, a nie chowając głowę w piasek.

Poznanie własnej odporności na stres i nieprzekraczanie jej granic.

Posiadanie jakiegoś zwierzaka - głaskanie psa lub kota może pomóc się odprężyć. Nie bez znaczenia są spacery z psem.

Rozmowa o dręczących problemach. Jeśli nie pomaga rozmowa z bliską osobą, należy rozważyć spotkanie z profesjonalistą. Taka osoba, jako niezaangażowana bezpośrednio, umożliwi spojrzenie na stresującą sprawę z dystansu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki