Strzeż się kleszczy

2011-07-26 4:00

Kleszcze właśnie teraz są najbardziej aktywne, choć czyhać na nas będą aż do późnej jesieni. Te drobne pajęczaki, żywiące się krwią, są bardzo groźne. Choroby, jakie wywołują, zagrażają nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu.

- Pajęczaki występują nie tylko w lasach, ale także na skwerach, w parkach, w ogrodach - ostrzega dr Leszek Marek Krześniak.

Czym mogą zarazić nas kleszcze? Odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych i boreliozą.

Objawem tej pierwszej jest wysoka gorączka, bóle stawowo-mięśniowe, uczucie ogólnego rozbicia. Po kilku dniach objawy te mogą zaniknąć, by za parę dni powrócić wraz z silnym bólem głowy, wymiotami. Mogą pojawić się zaburzenia świadomości, oczopląs, zaburzenia psychiczne, później nawet niedowłady. Leczenie choroby jest trudne, konieczna jest późniejsza rehabilitacja.

Borelioza to coraz powszechniejsza choroba odkleszczowa. Najpierw pojawia się rumień, plama z charakterystycznym czerwonym brzegiem. Powiększa się ona przez kilka dni, po czym zanika. Mogą wystąpić bóle mięśniowe, gorączka. Po kilku miesiącach objawem są bóle stawowo-mięśniowe, zmiany w układzie nerwowym, porażenia mięśni twarzy, niedowład kończyn, zaburzenia nerwowe. Konsekwencją choroby są przewlekłe zapalenia stawów, mózgu, rdzenia kręgowego, zaniki skóry, zaburzenia nerwowe. Boreliozę leczy się antybiotykami.

Przed odkleszczowym zapaleniem mózgu można się zabezpieczyć, poddając się profilaktycznemu szczepieniu. Natomiast szczepionki przeciwko boreliozie jeszcze nie wynaleziono. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie się przez wyjściem do lasu czy ogrodu przez długie spodnie wpuszczane w buty, bluzę z rękawami, nakrycie głowy, dokładne obejrzenie całego ciała po powrocie i stosowanie specjalnych ochronnych preparatów.

Gdy znajdziesz go na skórze

Nie wolno kleszcza wyciągać palcami, rozgniatać, wyciskać, smarować tłuszczem, środkami dezynfekującymi, przypalać. To tylko spowoduje, że kleszcz wprowadzi do rany zawartość swojego układu pokarmowego, a wraz z nią wszystkie groźne drobnoustroje.

Jak wyjąć kleszcza?

oraz pęsetę trzeba zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kilka najbliż- szych tygodni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki