ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
Se.pl wiadomości gwiazdy Kim był Leonard Cohen? Poeta z powołania, muzyk z przypadku… gwiazda Solidarności

Kim był Leonard Cohen? Poeta z powołania, muzyk z przypadku… gwiazda Solidarności

11.11.2016, godz. 09:51
Leonard Cohen nie żyje
Leonard Cohen nie żyje foto: EAST NEWS

11 listopada 2016 zmarł wybitny artysta Leonard Cohen. Urodził się w 1934 roku w Montrealu Pochodził ze średniozamożnej rodziny żydowskiej. Jego ojciec pochodził z Polski, a matka z Litwy. W latach osiemdziesiątych w Polsce był popularniejszy niż w rodzinnych stronach, co zaowocowało spotkaniem z Lechem Wałęsą.

Początkowo nie miał w planach muzycznej kariery, a była to dla niego jedynie dodatkowa rozrywka. Z wykształcenia był humanistą, skończył McGill University w rodzinnym mieście. Wszystko zmieniło się kiedy piosenkarka Judy Collins nagrała „Suzanne”, która stała się radiowym hitem w 1965 roku. Artystka namówiła go na karierę muzyczną i już dwa lata później jego płyta „Songs of Leonard Cohen” stała się hitem w Stanach Zjednoczonych.

W latach osiemdziesiątych artysta zyskał popularność w Polsce, większą nawet od tej z jego rodzinnego kraju – Kanady. Wszystko dzięki Maciejowi Zembatemu - twórcy ZAKAZANYCH PIOSENEK. Jego trasa koncertowa w 1985 roku okazała się wielkim sukcesem. Hale we Wrocławiu, Poznaniu, Zabrzu i Warszawie były wypełnione po brzegi. Jego prosolidarnościowe oświadczenia doprowadziły do spotkania z Lechem Wałęsą. Jednocześnie tak zdenerwowały władze PRL, że został zakazany w Polskim Radiu.

Zobacz Także: Maciej Zembaty NIE ŻYJE. Twórca ZAKAZANYCH PIOSENEK zmarł z powodu ZATRZYMANIA akcji serca

W 2003 roku otrzymał najwyższe kanadyjskie odznaczenie, za wybitny wkład w rozwój kultury kanadyjskiej – Order of Canada.

Podczas swojej kariery nagrał 14 albumów studyjnych, ostatni z nich ukazał się 21 października tego roku. Do tego dochodzą albumy z koncertów i różne kompilacje. Należy pamiętać także, że był poetą i wydał dwie powieści.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: