3,5 miliona dla Tatarów. Budują Centrum Edukacji i Kultury Muzłumańskiej

2013-07-18 11:38

"To sposób na rozwój turystyki kulturowej. Ma przyciągnąć turystów zagranicznych i spowodować znaczący wzrost zainteresowania kulturą tatarską" - przekonuje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach podpisała umowę na dofinansowanie budowy Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach. Jak podał "Czas Białegostoku, pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Inwestycja pochłonie prawie 5,4 miliona złotych, z czego aż 3,5 miliona złotych ma pochodzić z RPO.

>>> Podlasie: Chcieli kupić dziecko od Rumunki

- Centrum to sposób na rozwój turystyki kulturowej - powiedział w wywiadzie rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. - Ma przyciągnąć do Kruszynian turystów spoza regionu, w tym turystów zagranicznych, i spowodować znaczący wzrost zainteresowania kulturą tatarską. Spełni również funkcję edukacyjną, ponieważ Gmina planuje szereg działań skierowanych do uczniów, np. poprzez organizację „zielonych szkół”.

Centrum Edukacji i Kultury Muzłumańskiej Tatarów Polskich ma zostać oddane do użytku pod koniec 2014 roku.

- Inwestycja powstanie na terenie przy "Tatarskiej Jurcie", w tej chwili jest to podnajmowana działka, na której parkują samochody. Całe Kruszyniany są pod nadzorem konserwatorskim, więc nowe budynki będą współgrać z zabudową wiejską, mają być utrzymane w takim stylu, choć będą nieco wyższe - zapowiada Bronisław Talkowski.
Cały tekst: http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,14292008,Tatarzy_dostali_3_5_miliona__Na_Centrum_Edukacji_i.html#ixzz2ZNitATDR

- Inwestycja powstanie na terenie przy "Tatarskiej Jurcie", w tej chwili jest to podnajmowana działka, na której parkują samochody. Całe Kruszyniany są pod nadzorem konserwatorskim, więc nowe budynki będą współgrać z zabudową wiejską, mają być utrzymane w takim stylu, choć będą nieco wyższe - zapowiada w wywiadzie dla "Gazety.pl" Bronisław Talkowski, stojący na czele muzułmańskiej gminy wyznaniowej. - Inwestycję chcielibyśmy rozpocząć wczesną wiosną i pod koniec przyszłego roku już ją zamknąć. Liczymy na to, że przez tę inwestycję uda nam się wygenerować większy przepływ turystów, wypromować Kruszyniany i jednocześnie utworzyć nowe miejsca pracy dla miejscowej ludności, bo w tej chwili jest tu stagnacja. Z jednej strony w sali muzealnej chcemy zgromadzić pamiątki, które zostały zebrane po rodzinach, aby udostępnić je turystom, młodzieży i zachować potomnym. Ale myślimy też o żywych lekcjach historii, aby mogły do nas przyjeżdżać wycieczki szkolne, bo często jesteśmy o to pytani, a nasze możliwości w meczecie są ograniczone.

W ramach projektu zostanie utworzona też strona internetowa, na której będzie można rezerwować przewodników i kupować bilety na zwiedzanie meczetu i muzeum.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki