WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Czarny poniedziałek. Ogólnopolski strajk kobiet - gdzie i o której protesty? [HARMONOGRAM]

Czarny poniedziałek. Ogólnopolski strajk kobiet - gdzie i o której protesty? [HARMONOGRAM]

02.10.2016, godz. 19:53
Strajk
Strajk foto: SHUTTERSTOCK

Czarny poniedziałek, czyli akcja organizowana pod nazwą "Ogólnopolski strajk kobiet" odbędzie się 3 października 2016 roku. Czym jest "czarny poniedziałek"? Dlaczego kobiety postanowiły strajkować? Gdzie i o której startują wydarzenia związane z czarnym poniedziałkiem? Sprawdź szczegóły na temat Ogólnopolskiego strajku kobiet

Ogólnopolski strajk kobiet, zwany też czarnym poniedziałkiem, odbędzie się 3 października 2016 roku. Inspiracją do organizacji tego wydarzenia stały się słowa Krystyny Jandy, odnoszące się do strajku kobiet w Islandii z 1975 roku. Na czym polega akcja czarny poniedziałek? Po pierwsze - aborcja. Po tym, jak Sejm odrzucił projekt ustawy obywatelskiej proponującej liberalizację przepisów prawa aborcyjnego, w mediach społecznościowych wybuchła burza. W tym samym czasie do dalszych prac sejmowej komisji trafił projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Oburzone kobiety najpierw zaangażowały się w akcję czarny protest. Kilka dni później na Facebooku zostało utworzone wydarzenie pod nazwą "Ogólnopolski strajk kobiet" ustalone na 3 października 2016 roku. Liczba zainteresowanych akcją rosła i rośnie z dnia na dzień. Na czym polega i jakie są główne założenia strajku kobiet? Twórcy wydarzenia zachęcają wszystkie kobiety do takiego strajku, na jaki zdecydowały się Islandki w 1975 roku.

- Wzorem kobiet w Islandii, które 41 lat temu sparaliżowały swój kraj, robimy jednodniowy protest ostrzegawczy przeciwko ustawie procedorowanej w polskim parlamencie. 3 października: - bierzemy urlop na żądanie - bierzemy dzień wolny na opiekę nad dzieckiem - nie idziemy na uczelnię - bierzemy urlop bezpłatny - korzystając z jakiejkolwiek innej legalnej możliwości - nie idziemy do pracy i na uczelnię! - czytamy w opisie "Ogólnopolskiego strajku kobiet".

O której i gdzie odbędzie się strajk kobiet? Harmonogram

Strajk kobiet obejmie całą Polskę. W większych miastach organizowane będą spotkania i manifestacje, biorących udział w akcji Polek. Strajk kobiet w Warszawie to przede wszystkim manifestacja na Placu Zamkowym, która rozpocznie się o godzinie 15:30, a zakończy się o godzinie 18:00. W ramach "Ogólnopolskiego strajku kobiet" w stolicy odbędzie się również pikieta pod biurem PiS na Nowogrodzkiej 84/86 (godz. 10:00 - 13:00) oraz publiczne czytanie książki Kathy Pollitt "Pro: odzyskajmy prawo do aborcji" na Placu Powstańców Warszawy (godz. 12:00 - 15:00).

Lista wszystkich wydarzeń w poszczególnych miastach Polski w ramach czarnego poniedziałku znajdzie się na stronie strajku kobiet na Facebooku.

ZOBACZ: Ogólnopolski strajk kobiet - Krystyna Janda zgłasza swój udział

Czarny poniedziałek - mapa strajków w Polsce


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: