WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Ojciec Święty odmienił nasze życie

Ojciec Święty odmienił nasze życie

28.03.2009, godz. 07:00
Znani uczestnicy konkursu TVP 1 opowiadają, kim dla nich był papież.

Elżebieta Jakubiak (43 l.) posłanka PiS

Natchnął mnie do działania

- Papież Jan Paweł II był wielką osobistością, która natchnęła mnie do wielu działań. Miałam okazję spotkać się z Nim osobiście w 2004 r., na rok przed Jego śmiercią. To było dla mnie wielkie przeżycie. Po śmierci papieża jeszcze w warszawskim Ratuszu czynnie włączyłam się w tworzenie Centrum Myśli Jana Pawła II, a także programu stypendialnego Jego imienia. W resorcie sportu byłam też inicjatorką programu "Karol", który miał na celu upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży.

Szymon Kołecki (27 l.) wicemistrz olimpijski

Wszyscy płakali na audiencji

- Jan Paweł II był wyjątkową postacią chyba dla wszystkich, także dla sportowców. Pamiętam bardzo dobrze, że po igrzyskach w Sydney, gdzie zdobyłem srebrny medal, Polski Komitet Olimpijski zorganizował dla medalistów wyjazd na audiencję w Rzymie. Kiedy papież wszedł do sali, zobaczyłem, że prawie wszyscy płakali ze wzruszenia. Jan Paweł II był dla nas wszystkich wzorem, jak żyć, jak walczyć z przeciwnościami. Brałem też udział w poprzednim teście TVP 1 - z wiedzy historycznej - i go wygrałem. Teraz nie wypadało mi odmówić.

Włodzimierz Matuszak (62 l.) aktor z serialu "Plebania"

To był wielki autorytet

- Zgodziłem się wziąć udział w teście z wiedzy o papieżu, bo Jan Paweł II to wielki autorytet, nie tylko dla Polaków, ale dla całego świata chrześcijańskiego. Także dlatego, że spotkałem Go osobiście, gdy z grupą artystów pojechaliśmy na Jego imieniny do Rzymu. Papież nie był już tak silny jak kiedyś, ale gdy czytaliśmy jego wiersze, widać było, że uważnie słucha, przeżywa to. Ja to spotkanie także przeżyłem. Zgodziłem się na udział w tym teście, bo uważam, że młodym pokoleniom trzeba przypominać o wielkich autorytetach.

Marcin Przeciszewski (51 l.), Katolicka Agencja Informacyjna

Pokazał, co to znaczy świętość

- Jan Paweł II pokazał, jak być świętym w realiach współczesnego świata. Zmienił On również oblicze tego świata - przecież komunizm upadł między innymi dzięki Jego moralnemu świadectwu i obudzeniu przez Niego nadziei i ducha wolności wśród zniewolonych narodów. Rolę chrześcijaństwa w świecie rozumiał jako upominanie się o godność i prawa człowieka. Zaliczyłbym Go również do ojców założycieli europejskiej jedności - to dzięki Niemu do tej wspólnoty mógł dołączyć Wschód.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: