Polscy księża do papieża: Nie brać pieniędzy? To z czego mamy żyć!?

2013-09-19 16:20

Papież Franciszek nie przestaje zaskakiwać. Tym razem zaapelował do duchownych, aby odstąpili od pobierania opłat za kościelne sakramenty. Polscy księża nie do końca zgadzają się z głową kościoła.

- Często zdarza się, że ten, kto przychodzi prosić o sakrament, otrzymuje formularz, a nawet gorzej, proszony jest o pieniądze. Tak nie powinno być - mówił papież Franciszek. - Ten, kto przychodzi do Kościoła, powinien czuć się jak w domu, a nie wykorzystywany - zaznaczył.

Polscy księża postanowili zabrać głos w sprawie i wytłumaczyć dlaczego pobierają opłaty za udzielenie sakramentu. Jeśli chodzi o utrzymanie i remonty w parafii, fundusze na te cele pochodzą "z tacy". Pieniądze pobrane od osób, którym udziela się sakramentu, są dodatkowymi dochodami. Z nich opłaca się m.in. osobę pełniącą funkcję kościelnego.

ZOBACZ: CENNIK usług KOŚCIELNYCH w Polsce. Ile kosztuje ŚLUB, POGRZEB, CHRZEST. Czy tylko słynne CO ŁASKA

- Płaci się za wydatki związane z udzieleniem sakramentu, a nie za sam sakrament - przypomina na łamach "Dziennika Łódzkiego" ojciec Hipolit, franciszkanin z Poznania. - U nas ani chrzest, ani ślub, ani żaden inny sakrament nie mają wyznaczonej ceny, nigdy nie było takiej potrzeby. Ofiary wiernych same się równoważą - dodaje.

Od pewnego czasu w mediach pojawiają się informacje o istnieniu tzw. cennika usług kościelnych. Oficjalnie nikt się do tego nie przyznaje, ale często słychać głosy, że w niektórych parafiach proboszcze żądają od kilkuset do ponad tysiąca złotych za ślub, pogrzeb, czy chrzciny. Nawet za bierzmowanie należy uiścić opłatę w wysokości 50 zł, a za poświęcenie domu stawka uzależniona jest od... ilości okien.

ZOBACZ: Papież Franciszek: Nie proście wiernych o pieniądze za sakramenty

Wiele osób zostało pokrzywdzonych przez duchownych, którzy odmawiali udzielenia sakramentu lub odprawienia mszy. Działo się tak w momencie, kiedy ludzie nie byli w stanie spełnić oczekiwań finansowych księdza.

- Nie każdy jest w stanie zapłacić i w takim przypadku ksiądz nie może odmówić sakramentu. To świadczy o jego człowieczeństwie - uważa ksiądz Krzysztof Grześkowiak z parafii pw. św Rocha w Poznaniu. - Jednak przytaczając słowa Chrystusa z ewangelii św. Łukasza: "Wart jest robotnik swojej zapłaty, a ksiądz przecież służy ludziom" - dodał.

Na portalu colaska.pl można oceniać parafie według ceny ślubu, chrztu, pogrzebu itp. Z samego województwa wielkopolskiego znalazło się tam 935 parafii.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki