WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Koniec z egzaminami gimazjalnymi! Wiemy, co zamierza MEN

Koniec z egzaminami gimazjalnymi! Wiemy, co zamierza MEN

10.11.2016, godz. 14:25
Egzamin gimnazjalny 2016. Terminy dodatkowe [HARMONOGRAM]
foto: Archiwum

Reforma edukacji, którą przedstawiła na wtorkowej konferencji prasowej Beata Szydło oraz minister Anna Zalewska, zakłada, że gimnazja zamienią się w 8-letnie szkoły podstawowe, nauka w liceum potra 4 lata, zaś w technikum - 5 lat. Co ważne - uczniowie nie będą już pisać egzaminów gimnazjalnych. Wiemy, co MEN zamierza wprowadzić w ich miejsce na koniec 8-letniej szkoły podstawowej.

Reforma edukacji według PiS. Na wtorkowej konferencji prasowej, minister edukacji zapowiedziała, że polską szkołę czekają wielkie zmiany. W miejsce dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej i 3-letniego gimnazjum, MEN powoła do istnienia 8-letnie szkoły podstawowe. A to oznacza, że uczniowie nie będą już zdawać egzaminów gimnazjalnych. Resort edukacji uznał jednak, że forma sprawdzenia na koniec tego etapu kształcenia się przyda i dlatego zdecydował, że 8-letnią naukę w szkole podstawowej uczniowie zakończą napisaniem sprawdzianu. Taki test ma zacząć obowiązywać od roku szkolnego 2018/2019. Od tego momentu, przez kolejne cztery lata uczniowie będą mierzyć się zadaniami z języka polskiego, języka obcego oraz z matematyki. Od 2021/2022 roku uczniowie będą również pisać sprawdzian z wybranego przez siebie przedmiotu: biologii, chemii, fizyki, historii bądź geografii.

Egzamin gimnazjalny został wprowadzony w 2002 roku. Na początku uczniowie pisali test z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z językowej. Od 2012 roku uczniowie zdawali egzamin gimnazjalny w dwóch wersjach: podstawowej i rozszerzonej. Uzyskanie wysokiej liczby punktów było przepustką do dobrej szkoły średniej.

Czytaj: Reforma edukacji. SONDAŻ. Zaskakujące wyniki?

- Chcemy, aby szkoła dawała nie tylko dobre przygotowanie, nie tylko wychowywała, ale żeby była szkołą bezpieczną, szkołą która mierzy się z wyzwaniami  współczesności, szkoła która daje nowoczesne dobre przygotowanie i wykształcenie - powiedziała Beata Szydło podczas konferencji.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: