WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska SKANDAL! Przez 29 centymetrów muszę rozebrać dom

SKANDAL! Przez 29 centymetrów muszę rozebrać dom

20.09.2016, godz. 02:00
Przez 29 cm muszę rozebrać swój dom
Janina Germel foto: Super Express

Ponad 20 lat budowała swój dom, a teraz musi go rozebrać. Dlaczego? Bo o 29 centymetrów stoi za blisko siatki. - Granice działek zmieniły się, kiedy dom już stał, ale nadzór budowlany ma to gdzieś - załamuje ręce Janina Germel (53 l.) z Dąbrowy (woj. mazowieckie). Boi się, że z powodu urzędniczej bezduszności znów zamieszka w przyczepie kempingowej.

Dom pani Janiny to typowy wiejski klocek, zbudowany systemem gospodarczym, czyli rękami właścicieli. - Na inny nie byłoby nas stać, a i tak 20 lat go wznosiliśmy - opowiada kobieta.

Budowa nie była samowolką. Przeciwnie - geodeta wytyczył działkę, projekt jako zgodny ze sztuką budowlaną zatwierdziły stosowne urzędy, a kierownik budowy odebrał inwestycję, własnoręcznym podpisem kwitując należyty stan techniczny budynku. Brakowało tylko pozwolenia na zamieszkanie, czyli pieczątki nadzoru budowlanego z Sokołowa Podlaskiego. Kiedy pani Janina złożyła taki wniosek, zmierzono odległość ściany domu od posesji sąsiada. Okazało się, że dom stoi o 29 cm za blisko siatki.

- Granice działek zmieniły się, kiedy nasz dom już stał, bo sąsiad wywalczył metr gruntu na swoją korzyść. Aby być w zgodzie z przepisami, zgodziłam się nawet zamurować okna od jego strony. Ale urzędnikom w Sokołowie ciągle mało. Każą mi rozbierać dom - denerwuje się pani Janina. - Przez kilka lat mieszkaliśmy w przyczepie kempingowej, a teraz znów mam do niej wrócić z córkami i wnukami?! - pyta.

Urzędnicy nadzoru budowlanego w Sokołowie Podlaskim zasłaniają się tajemnicą. - Nie możemy ujawniać żadnych informacji, bo obowiązuje nas ochrona danych osobowych - mówią. Sprawę mogliby załatwić jednym podpisem (w szczególnych przypadkach przepisy pozwalają pójść inwestorom na rękę), ale nie chcą. Wolą rujnować życie spokojnej i pracowitej rodzinie.

Zobacz: Szymek cierpi na bardzo ciężką chorobę. Ty także możesz mu pomóc

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: