WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl - Wiadomości, Polityka, Informacje, Wydarzenia, Sport.pl wiadomości polska WALENTYNKI 2013: Historia święta. Dlaczego obchodzimy Dzień zakochanych?

WALENTYNKI 2013: Historia święta. Dlaczego obchodzimy Dzień zakochanych?

14.02.2013, godz. 11:45
Walentynki 2017
foto: EAST NEWS

Dzień zakochanych, czyli obchodzone 14. lutego WALENTYNKI zbliżają się wielkimi krokami. Każdy wie, jak obchodzić to święto, ale czy każdy wie skąd się wzięło? Specjalnie dla Was przypominamy historię WALENTYNEK!

WALENTYNKI przypadają na dzień 14 luty, czyli dzień, kiedy w Kościele katolickim wspomina się świętego Walentego. To od jego imienia pochodzi popularna nazwa Dnia zakochanych.

Co ciekawe święty Walenty jest także patronem epileptyków, którzy również 14 lutego mają swoje święto.

WALENTYNKI - historia święta

W południowej i zachodniej Europie WALENTYNKI obchodzi się od czasów średniowiecza, pierwowzorem święta były starorzymskie LUPERKALIA. Było to święto na cześć JUNONY (rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa) oraz PANA (boga przyrody).

Europa północna i wschodnia zaczęła obchodzić WALENTYNKI znacznie później. Do Polski święto to trafiło w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i anglosaskiej, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu.

WALENTYNKI konkurowały z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca. Było to święto zakochanych.

WALENTYNKI - zwyczaje i tradycje

W WALENTYNKI obowiązuje tradycja wysyłania kartek z miłosnym wierszykiem, czasem z wyznaniem miłosnym. Ze świętem wiąże się także tradycja wręczania prezentów - kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek, biżuterii, elementów garderoby.

Czytaj więcej: WALENTYNKI - jak wybrać prezent, co zaplanować na Dzień zakochanych

NAJLEPSZE SPA na WALENTYNKI na POLTRIP.PL. SPRAWDŹ TUTAJ>>>

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: