WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa se.pl wiadomości polska warszawa Marsz Pamięci przejdzie dziś ulicami Woli

Marsz Pamięci przejdzie dziś ulicami Woli

05.08.2016, godz. 06:00
Marsz Pamięci na ulicach Woli
foto: Super Express

Ludobójstwa na taką skalę, jak na Woli w czasie Powstania Warszawskiego, nie było nigdzie na świecie! W ciągu kilku dni sierpnia 1944 roku Niemcy wymordowali tu ponad 50 tys. żołnierzy i cywilnych mieszkańców stolicy. Dziś ulicami Woli przejdzie marsz im poświęcony.

Zainicjowany w ubiegłym roku Marsz Pamięci stanie się już stałym elementem obchodów powstańczych rocznic, dedykowanym cywilom, którzy ginęli w masowych egzekucjach, palonych szpitalach i bombardowanych kamienicach. Wyruszy o godz. 19 sprzed pomnika poświęconego ofiarom rzezi Woli przy ul. Solidarności i przejdzie na cmentarz Powstańców Warszawy. W tym roku jego uczestnicy będą zapalać świeczki w 21 miejscach upamiętniających egzekucje na Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944. Każdy z uczestników marszu otrzyma świecę i biogram jednej z ofiar rzezi Woli przygotowany przez Muzeum Powstania. – Jeśli ktoś nie ma wśród ofiar nikogo ze swojej rodziny, niech zapali ją tej konkretnej osobie, której biogram dostał. Będzie to symboliczne oddanie hołdu – mówi dyrektor MPW Jan Ołdakowski. Na cmentarzu Powstańców Warszawy pochowani są w jednych grobach żołnierze obok ludności cywilnej. – Tak jak razem walczyli, tak razem tam leżą. Bez życzliwości i pomocy mieszkańców my, powstańcy, niewiele byśmy zdziałali. To cywile są bohaterami – mówi Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, która od lat walczy o przywracanie pamięci pochowanym w bezimiennych grobach przy ul. Wolskiej. Muzeum udało się ustalić ponad 57 tys. nazwisk warszawiaków, którzy zginęli lub zaginęli podczas powstania. – Zajrzeliśmy już do wszystkich dostępnych dokumentów. Teraz została tylko ludzka pamięć i do niej chcemy sięgać. Apelujemy do tych, którzy wiedzą cokolwiek o zaginionych w czasie powstania, by się do nas zgłaszali – mówi Jan Ołdakowski. Listę nazwisk można znaleźć w bazie na www.1944.pl. Z kolei Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami w przeddzień rocznicy rzezi Woli uruchomił inną bazę: dokumentów świadczących o nazistowskim terrorze. Na www.zapisyterroru.pl można znaleźć m.in. zeznania ofiar, protokoły z przesłuchań świadków, skany dokumentów i transkrypcje. – Jeśli interesują nas zeznania mieszkańców budynku przy ul. Wolskiej 45, wystarczy wpisać to hasło w wyszukiwarkę – mówi dyrektor Wojciech Kozłowski z OBnT.

W niedzielę o godz. 12 spacer z Super Expressem:

Od warszawskiej Niobe do obozu w kościele

Na mapie Woli oznaczonych jest 117 miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim, w których Niemcy dokonywali egzekucji cywilnych mieszkańców. W niedzielę kilka z tych miejsc odwiedzimy na spacerze z „Super Expressem” organizowanym z Muzeum Powstania Warszawskiego. W niedzielę o zbrodniach na ludności cywilnej będzie opowiadał przewodnik MPW Paweł Bajda. Spotykamy się o godz. 12 przed kościołem św. Klemensa przy ul. Karolkowej 49. Przejdziemy m.in. na skwer Wandy Felicji Lurie zwanej „warszawską Niobe”, usłyszymy o obozie przejściowym w kościele św. Wojciecha i o historii pomnika pomordowanych mieszkańców Woli u zbiegu ul. Górczewskiej i Prymasa Tysiąclecia. Zapraszamy z egzemplarzem „Super Expressu”!

autor: Izabela Kraj zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: