WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa SUPER AGRO. Autonomiczny pojazd koncepcyjny Case IH

SUPER AGRO. Autonomiczny pojazd koncepcyjny Case IH

22.09.2016, godz. 14:04
Super Agro 22 09
foto: Materiały prasowe

Ciągnik bez kabiny i operatora? Taki pojazd może pojawić się na polach polskich rolników. Marka Case IH wymyśliła bezobsługową maszynę do uprawy, która może autonomicznie współpracować z szeroką gamą narzędzi do pracy w polu.

Zdalne sterowanie

Pojazd został skonstruowany do współpracy z całkowicie interaktywnym interfejsem, który umożliwi zdalne monitorowanie zaprogramowanych operacji. System pokładowy automatycznie oblicza najbardziej efektywne ścieżki przejazdu dla danej szerokości narzędzia i parceli, w zależności od ukształtowania terenu, przeszkód oraz innych maszyn użytkowanych na tym samym polu. Pracujący zdalnie operator może nadzorować i modyfikować ścieżki przejazdów za pośrednictwem interfejsu w komputerze stacjonarnym lub przenośnym tablecie.

Dzięki wykorzystaniu radaru, Lidaru (ang. Light Detection and Ranging) oraz pokładowych kamer wideo maszyna może wykrywać przeszkody na swojej drodze i zatrzymać się dopóki zaalarmowany operator nie wyznaczy nowej ścieżki. Pojazd zatrzyma się niezwłocznie również po utracie sygnału GPS lub danych dotyczących położenia czy wciśnięciu przycisku stop. Zadania wykonywane przez maszynę mogą również być modyfikowane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem zdalnego interfejsu lub automatycznych komunikatów pogodowych.

Większa wydajność

Za pośrednictwem interfejsu na przenośnym tablecie rolnik może nadzorować działania wielu maszyn, podczas gdy on sam zajmuje się wykonaniem innych zadań lub obsługuje inny pojazd. Jeden ciągnik może ciągnąć pług, a za nim może podążać kolejny, pracujący jako siewnik. Dzięki temu można znacznie zwiększyć wydajność przy pracach takich jak: orka, siew, opryski czy zbiory.

Na razie autonomiczny pojazd Case IH to tylko ciągnik koncepcyjny, ale eksperci twierdzą, że taką technologię można będzie zastosować we wszystkich standardowych ciągnikach z kabiną. Można byłoby wykorzystywać w nich przekazywane w czasie rzeczywistym dane pogodowe (np. jeżeli na jednym polu zacznie padać, ciągnik automatycznie zatrzyma wykonywanie aktualnej czynności i skieruje się na inne pole, gdzie jest sucho) i z satelity do optymalnego aplikowania nawozów. Case IH zapowiada, że – choć autonomiczny pojazd koncepcyjny został opracowany w formie bezprzewodowego ciągnika – opierając się na tej samej technologii będą działały również kombajny oraz inny sprzęt rolniczy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: