To drogowcy zrobią mieszkańcom

2015-12-18 3:00

57 - tyle pomysłów warszawiaków zrealizują w przyszłym roku stołeczni drogowcy. Na pierwsze 18 projektów już ogłoszono przetargi. To m.in.: budowa ścieżek rowerowych, oświetlenie przejść dla pieszych, wytyczenie nowych zebr, parkingów i budowa dojścia do wiaduktu na ulicy Górczewskiej.

- Właśnie rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji pomysłów mieszkańców, które wygrały głosowanie w ramach budżetu partycypacyjnego na przyszły rok - mówi "Super Expressowi" Karolina Gałecka (34 l.), rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Na 190 tys. zł wyceniono projekt dojścia do ulicy Górczewskiej z osiedla Nowe Górce (z ulic Grodkowskiej, Kluczborskiej i Budy). Aby dotrzeć do Wola Parku, mieszkańcy muszą nielegalnie przechodzić przez tory, narażając życie. W przyszłości ma być tu stacja II linii metra, więc tym bardziej projekt jest pożądany. Do końca roku Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe "Mosty" ma przygotować koncepcję budowy schodów. - Najwyższy czas, żeby to powstało. Projektanci tego wiaduktu w ogóle nie myśleli o nas - mówi Ewa Cichocka (63 l.), mieszkanka Bemowa, której zdarza się na dziko przechodzić przez tory.

Spora część z projektów zgłaszanych przez warszawiaków to oświetlenie przejść dla pieszych. Takie projekty będą realizowane we Włochach na Potrzebnej, w Rembertowie przy Chruściela, Kadrowej czy Sztandarowej czy na Ursynowie przy Belgradzkiej, Stryjeńskich czy Wąwozowej. Na Ursynowie mają też powstać bezpieczne przejścia dla pieszych wraz z pasami rowerowymi przy ulicy Stryjeńskich.

Gros projektów dotyczy też udogodnień dla rowerzystów. Żoliborzanie w przyszłym roku mogą liczyć na połączenie z placu Wilsona wzdłuż ulicy Krasińskiego i parku Żeromskiego na Nadwiślański Szlak Rowerowy, a na Gocławiu ma powstać ścieżka na Meissnera i na Bora-Komorowskiego. Na Mokotowie z kolei chodniki mają być wolne od rowerów, więc na ulicach mają się pojawić dla nich pasy. Tak ma być w rejonie Puławskiej, Wiktorskiej, Wołoskiej i Batorego.

Warszawiacy chcą też parkingów: przy stacji kolejowej Warszawa-Choszczówka, na Bartyckiej, Wyszogrodzkiej czy Białobrzeskiej. Na te wszystkie inwestycje z budżetu partycypacyjnego pójdzie 10,7 mln zł.

Zobacz: Ponad 1000 nietrzeźwych kierowców, ale mniej ofiar na drogach

Polecamy: Tragiczny wypadek w Miąsowej. Nie żyje 18-latka i 23-latek

Najlepsze wideo: tv.se.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki