WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa WARSZAWSKIE CZWARTKI. Warszawa miastem dobrego życia

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Warszawa miastem dobrego życia

24.11.2016, godz. 09:10
Warszawa, Warszawa Centrum, panorama
foto: Materiały prasowe

Żłobki i przedszkola, II linia metra, nowe autobusy i tramwaje, budżet partycypacyjny. Warszawa w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmieniła się nie do poznania.

Już miliard pasażerów jeździ komunikacją miejską

Komunikacja miejska jest wizytówką naszego miasta. Od 2007 r. miasto dokończyło budowę I linii metra i centralnego odcinka II linii metra, wybudowało nowe trasy tramwajowe i kupiło autobusy i tramwaje. Dzięki nim komunikacja miejska jest najchętniej wybieranym przez warszawiaków środkiem transportu. Autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad miliard pasażerów rocznie! Trwa rozbudowa II linii o trzy kolejne stacje na Targówek i trzy na Woli. Cała II linia metra będzie gotowa do 2023 roku.

W 2012 r. władze Warszawy uruchomiły system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo. Mamy już 205 stacji, 3073 rowerów, w tym 10 tandemów i rowerki dziecięce. To jeden z największych i najpopularniejszych systemów wypożyczalni rowerów miejskich w Europie. Mieszkańcy chętnie z niego korzystają - od 2012 r. rowery były już wypożyczane 8 mln razy. Statystycznie rowery w stolicy są wypożyczane co 10 sekund.

Warszawiacy, którzy mieszkają w Warszawie i płacącą tu podatki PIT, mogą korzystać ze specjalnych ulg na bilety komunikacji miejskiej w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka, które wprowadziliśmy trzy lata temu. Tańsze jest nie tylko podróżowanie. Dodatkowe zniżki oferują też m.in. kina, muzea i teatry, kluby fitness i pływalnie, restauracje, szkoły językowe i muzyczne, ośrodki wypoczynkowe, serwisy samochodowe i motocyklowe oraz księgarnie.

Nowe, bezpieczne ulice

Warszawiacy jeżdżą nowym mostem i trasą Marii Skłodowskiej-Curie, a także odbudowanym w ciągu zaledwie sześciu miesięcy po pożarze mostem Łazienkowskim. Przebudowano m.in. ulicę Górczewską, Kleszczową, Wołoską. Wyjazd z Warszawy na zachód ułatwiają przebudowane Aleje Jerozolimskie i węzeł Łopuszańska. Budowana jest Trasa Świętokrzyska, która połączy Targówek z mostem przez Wisłę. Dodatkowo przy weekendowych remontach ulic poprawiane są chodniki, wymieniane latarnie uliczne, budowane nowe sygnalizacje świetlne – dzięki temu na warszawskich drogach jest bezpieczniej, a komunikacja miejska porusza się sprawniej.

Pomoc dla mieszkańców – mieszkania komunalne, żłobki i przedszkola

Nie wszystkich stać na kupno mieszkania, dlatego w ostatniej dekadzie została wybudowana rekordowa liczba mieszkań komunalnych - 3550. Powstają nowe budynki, a zwolnione lokale przekształcane są w lokale socjalne przeznaczone dla mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Miasto ma dużo rozwiązań ułatwiających spłatę długów czynszowych, np. poprzez ich odpracowanie. Przez te lata powstały wyspecjalizowane ośrodki, jak np. Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych, Centrum Alzheimera, czy ośrodek wsparcia dla kobiet z dziećmi, jak i projekty na rzecz rozwoju mieszkańców, takie jak Internet dla seniorów. Od 10 lat zwiększana jest liczba miejsc w przedszkolach i żłobkach, tak, aby kobiety po urlopie macierzyńskim mogły wracać na rynek pracy. Już 97 procent dzieci chodzi w Warszawie do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach! W Warszawie mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60. roku życia. Z roku na rok naszych seniorów będzie coraz więcej. To z myślą o nich miasto wprowadza nowoczesne rozwiązania, dzięki którym poprawi się jakość usług opiekuńczych.

Mieszkańcy decydują, na co idą pieniądze z miejskiej kasy

Stolica rozwija się dzięki aktywnym warszawiakom. Od 2014 roku mamy wyjątkową możliwość decydowania o tym, na co zostają wydane środki z kasy miasta. To budżet partycypacyjny. Efekty widać w całej Warszawie – powstały nowe ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe, place zabaw, nowe nasadzenia zieleni. Dokładnie tam, gdzie wskazali mieszkańcy. Warszawiacy zdecydowali o podziale już ponad 136 mln zł, wybierając 1728 projektów.

Miasto – symbol sukcesu

Hanna Gronkiewicz- Waltz, prezydent Warszawy

W ciągu ostatnich dziesięciu lat byliśmy świadkami dynamicznych zmian. Warszawa stała się miastem - symbolem sukcesu, liderem Europy Środkowo – Wschodniej. Zaangażowanie mieszkańców w osiągnięcie tego sukcesu spowodowało, że stolica stała się miejscem dobrego życia – dostępnym, różnorodnym, atrakcyjnym. Jednak nasze miasto stoi przed wieloma wyzwaniami i rosnącymi oczekiwaniami mieszkańców. Decyzje podejmowane dzisiaj mają wpływ na to, jak nasze otoczenie będzie wyglądało w przyszłości

Warszawiacy lubią swoje miasto

Zgodnie z badaniami jakości życia, warszawiacy coraz lepiej czują się w naszym mieście i coraz bardziej traktują je jako miejsce dobre do życia. Dzięki porównaniu wyników badania z ostatnich 12 lat wiemy, że mieszkańcy doceniają pracę samorządu. 82 proc. respondentów zadeklarowało, że nawet mając możliwość wyboru innego miejsca do życia, zostałoby w Warszawie. 80 proc. badanych uważa, że samorząd realizuje ich potrzeby, a 76 proc. – że uwzględnia opinie i pomysły mieszkańców w swoich pracach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: