WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Belgijska armia jest BANKRUTEM?! Wstrząsające relacje żołnierzy

Belgijska armia jest BANKRUTEM?! Wstrząsające relacje żołnierzy

27.05.2017, godz. 10:35
Rosja, wojsko, armia, żołnierze, manewry
foto: Archiwum

Ledwie Donald Trump zgromił większość członków NATO na czwartkowym szczycie w Brukseli za ponoszenie zbyt małych wydatków na obronność, a tymczasem zatrważające wieści dotyczące stanu belgijskiej armii przenikły do mediów. Tamtejsze związki zawodowe grupujące wojskowych krytykują premiera Belgii za problemy w armii i niskie nakłady na obronność. Ich zdaniem belgijska armia jest też niedoinwestowanym bankrutem, gdzie żołnierze muszą czasem kupować sprzęt za własne pieniądze!

W rozmowie z telewizją RTBF Roger Housen, strategiczny doradca jednego ze związków grzmiał: - Belgijska armia jest bankrutem, od 10 lat niedoinwestowana. To nie jest normalne, kiedy armia musi pożyczać amunicję dla samolotów F16. które latają nad Syrią i Irakiem. To nie jest normalne kiedy jeden samochód w armii na pięć jest zepsuty.

Roger Housen dodał też, że żołnierze muszą sobie sami kupować kuloodporne kamizelki. Jak mówił: - Jesteśmy najgorszym uczniem w NATO. Na liście 28 krajów jeśli chodzi o wydatki na obronność zajmujemy jedno z ostatnich miejsc.

Istotnie, Belgia przeznacza na obronność niecały jeden procent PKB, co daje jej trzecie miejsce od końca wśród państw członkowskich. Mniej na ten cel wydają tylko Hiszpania i Luksemburg. NATO-wski wymóg to 2 procent PKB.

Zobacz także: ZAMACH na chrześcijan w Egipcie! Są ofiary i ranni!

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: