WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości Świat Belgijska armia jest BANKRUTEM?! Wstrząsające relacje żołnierzy

Belgijska armia jest BANKRUTEM?! Wstrząsające relacje żołnierzy

27.05.2017, godz. 10:35
Rosja, wojsko, armia, żołnierze, manewry
foto: Archiwum

Ledwie Donald Trump zgromił większość członków NATO na czwartkowym szczycie w Brukseli za ponoszenie zbyt małych wydatków na obronność, a tymczasem zatrważające wieści dotyczące stanu belgijskiej armii przenikły do mediów. Tamtejsze związki zawodowe grupujące wojskowych krytykują premiera Belgii za problemy w armii i niskie nakłady na obronność. Ich zdaniem belgijska armia jest też niedoinwestowanym bankrutem, gdzie żołnierze muszą czasem kupować sprzęt za własne pieniądze!

W rozmowie z telewizją RTBF Roger Housen, strategiczny doradca jednego ze związków grzmiał: - Belgijska armia jest bankrutem, od 10 lat niedoinwestowana. To nie jest normalne, kiedy armia musi pożyczać amunicję dla samolotów F16. które latają nad Syrią i Irakiem. To nie jest normalne kiedy jeden samochód w armii na pięć jest zepsuty.

Roger Housen dodał też, że żołnierze muszą sobie sami kupować kuloodporne kamizelki. Jak mówił: - Jesteśmy najgorszym uczniem w NATO. Na liście 28 krajów jeśli chodzi o wydatki na obronność zajmujemy jedno z ostatnich miejsc.

Istotnie, Belgia przeznacza na obronność niecały jeden procent PKB, co daje jej trzecie miejsce od końca wśród państw członkowskich. Mniej na ten cel wydają tylko Hiszpania i Luksemburg. NATO-wski wymóg to 2 procent PKB.

Zobacz także: ZAMACH na chrześcijan w Egipcie! Są ofiary i ranni!

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: