WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Kim był Fidel Castro?

Kim był Fidel Castro?

26.11.2016, godz. 09:09
Fidel Castro nie żyje.
Fidel Castro nie żyje. foto:

Fidel Castro zmarł w wieku 90 lat w Hawanie. Był przywódcą Kuby przez 49 lat. Potem oddał władzę w ręce swojego młodszego brata Raula. Stan zdrowia Fidela Castro pogorszył się w 2008 roku. Od tamtej pory coraz rzadziej pokazywał się publicznie. Odszedł w piątek, 25 listopada o godzinie 22.29.

Fidel Castro urodził się 13 sierpnia 1926 roku w Biránie. W latach 40.XX wieku poślubił Mirtę Díaz Balart. We wrześniu 1949 roku, Mirta urodziła syna Fidelito a para przeniosła się do większego mieszkania w stolicy. W 1956 roku Castro był przywódcą rewolucji kubańskiej przeciwko generałowi Fulgencio Bitiście. To ona wyniosła go do władzy. W 1959 roku objął stanowisko premiera, a w 1965 pierwszego sekretarza rządzącej Komunistycznej Partii Kuby. W 1976 roku, w wyniku reorganizacji rządu, utracił urząd premiera i objął przewodnictwo w Radzie Państwa. Fidel Castro szybko znacjonalizował przemysł i handel, wywłaszczył obcy, głównie amerykański kapitał, co spowodowało blokadę gospodarczą kraju przez USA. Kuba rozpoczęła budowę komunizmu. Fidel bezpośrednio po zdobyciu władzy kazał rozstrzelać ponad 5 tysięcy osób. Wszystkich opozycjonistów wsadził do więzień. Represjonował ich rodziny i znajomych.

10 lat temu, w 2006 roku, Fidel Castro przekazał swoje obowiązki młodszemu bratu Raulowi. W 2008 roku, po 49 latach rządów, zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Rady Państwa ze względu na zły stan zdrowia. W 2011 roku przestał pełnić funkcję pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby.  Według magazynu "Time" Fidel Castro należał do jednych z najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Zobacz: Super Historia: Rewolucja El Comendante

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: