WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości Świat Wydarzenia na świecie. Papież nie chce święceń kobiet. Erdogan chce więcej władzy

Wydarzenia na świecie. Papież nie chce święceń kobiet. Erdogan chce więcej władzy

02.11.2016, godz. 12:36
Papież Franciszek w obozie Auschwitz Birkenau
Papież Franciszek foto: AP

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że kobiety nie będą mogły przyjmować święceń kapłańskich. Recep Erdogan dąży do wprowadzenia w Turcji systemu prezydenckiego władzy.

Nie będzie święceń kobiet (Watykan)

Papież Franciszek (80 l.) uchodzi za nowoczesnego reformatora, jednak są kwestie, co do których zachowuje bardzo konserwatywne podejście - święcenia kobiet. Ojciec Święty przyznał to wprost podczas konferencji prasowej zorganizowanej na pokładzie samolotu lecącego ze Szwecji do Rzymu. W związku z niedawnym spotkaniem papieża ze szwedzką liderką kościoła luterańskiego dziennikarze zapytali, czy także w kościele katolickim kobiety będą mogły kiedyś być księżmi. Franciszek odrzekł, że w tej kwestii aktualne pozostają nakazy Jana Pawła II z 1994 roku. Polski papież wydał wtedy list apostolski „O udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom”.

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek: Musimy przeprosić GEJÓW! Rewolucyjne słowa Ojca Świętego

Erdogan chce więcej władzy (Turcja)

Recep Erdogan (62 l.) chce jeszcze więcej władzy! Turecki przywódca wraz ze swoją partią pracują nad projektem zmian w konstytucji, które wprowadzą w kraju system prezydencki. Teraz obowiązuje tam system parlamentarny. Erdogan miałby formalnie znacznie więcej uprawnień, niż teraz. Turcja jest od dawna krytykowana za łamanie wolności słowa, niedawno aresztowano dziennikarzy opozycyjnej gazety, wcześniej ścigano poetę, który napisał wierszy krytykujący prezydenta. 15 lipca w Turcji doszło do nieudanego i krwawo stłumionego puczu. Pojawiły się wtedy podejrzenia, że zamach stanu był sfingowany, by prezydent zyskał więcej władzy.

Źródło: RUPTLY/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: