28 nowych punktów ładowania aut elektrycznych w nowych lokalizacjach. Kiedy uruchomienie stacji?

2021-06-11 9:21 Rafał Mądry
Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC
Autor: Maciej Gis Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC

Przy polskich autostradach i drogach ekspresowych stanie 28 nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych. GDDKiA podpisało umowy na budowę stacji ładowania w kolejnych 28 Miejscach Obsługi Podróżnych typu I przy autostradach A1, A2 i A4 oraz przy drogach ekspresowych S3, S7 i S8. Kiedy planowane jest uruchomienie stacji?

Przybywa stacji ładowania na drogach krajowych. W drugiej połowie 2020 roku udostępniono kierowcom m.in. cztery punkty ładowania w ciągu autostrady A4. Dwa na MOP Wierzbnik oraz dwa na MOP-ie Jankowice Wielkie. Od listopada ubiegłego roku kierowcy mogą korzystać również ze stacji na MOP Jonas Południe (kierunek Warszawa) w ciągu S8. W styczniu 2021 r. pojawiła się druga stacja na dolnośląskim odcinku S8, tym razem na MOP Jonas Północ (kierunek Wrocław).

Sprawdziliśmy: Drogie i czasochłonne ładowanie? TAK! Uzbrój się w cierpliwość jadąc w trasę elektrykiem

Przedmiotem podpisanych nowych umów przez GDDKiA jest dzierżawa fragmentów nieruchomości przeznaczonych pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych i pełnienie roli ich operatora oraz dostawcy usługi ładowania dla tych stacji. Każda ze stacji powinna posiadać min. dwa punkty ładowania, każdy o mocy nie mniejszej niż 50 kW (do decyzji dzierżawcy pozostaje docelowa moc stacji).

Ładowarka samochodów lektrycznych
Autor: GDDKiA Stacja ładowania

Gdzie dokładnie powstaną nowe stacje ładowania? W ramach dziesięciu umów podpisanych z konsorcjum firm Ekoen (lider) oraz Ekoenergetyka - Polska (partner) powstaną stacje ładowania na 18 MOP. Szczegółowy wykaz lokalizacji MOP poniżej: 

Lokalizacja 

Nr drogi 

1. 

MOP Skoszewy Wschód 

MOP Skoszewy Zachód 

A1 

2. 

MOP Knurów Wschód 

MOP Knurów Zachód 

A1 

3. 

MOP Sobótka  

MOP Cichmiana 

A2 

4. 

MOP Mokrzyska   MOP Bagno 

A4 

5. 

MOP Bratkowice  

MOP Dąbry 

A4 

6. 

MOP Kaszyce   

MOP Zamiechów 

A4 

7. 

MOP Marwice Wschód  

MOP Marwice Zachód 

S3 

8. 

MOP Grabin Wschód  

MOP Grabin Zachód 

S7 

9. 

MOP Występa Zachód 

S7 

10. 

MOP Ostrożne 

S8 

Sześć umów na budowę stacji na kolejnych dziesięciu MOP podpisano z firmą Greenway Polska. Szczegółowy wykaz lokalizacji MOP poniżej: 

Lokalizacja 

Nr drogi 

1. 

MOP Podłęże  

MOP Zakrzów 

A4 

2. 

MOP Jawornik 

MOP Jastrząbka 

A4 

3. 

MOP Młyniska  

MOP Budy 

A4 

4. 

MOP Kunowo Wschód  MOP Kunowo Zachód 

S3 

5. 

MOP Lutek 

S7 

6. 

MOP Majdany Wielkie 

S7 

Punkty ładowania pojazdów elektrycznych działają obecnie na 20 MOP-ach, z czego sześć na MOP kategorii I, ulokowanych przy autostradach i drogach ekspresowych zarządzanych przez GDDKiA. W realizacji są punkty ładowania pojazdów elektrycznych na kolejnych 21 MOP-ach kategorii I. Z większości z nich użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli skorzystać jeszcze w bieżącym 2021 roku, po zakończeniu budowy i pomyślnych odbiorach przez Urząd Dozoru Technicznego.

Dowiedz się: Dacia Spring to NAJTAŃSZE nowe auto elektryczne w Polsce! CENNIK, wyposażenie, zasięg

Niezależnie od stacji ładowania na MOP kat. I, sieć punktów ładowania jest rozwijana również przez koncerny paliwowe, które dzierżawią MOP kat. II i III.

Będą nowe stacje ładowania przy autostradach i ekspresówkach
Autor: GDDKiA Będą nowe stacje ładowania przy autostradach i ekspresówkach
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze