Ceny paliw nigdy nie były tak wysokie! Za ile zatankujesz w piątek, 20 maja?

2022-05-20 15:50
Tankowanie auta, ceny paliw
Autor: Jan Guss-Gasiński Tankowanie auta, ceny paliw

Tak drogo nie było jeszcze nigdy. Aktualne ceny paliw sięgają szczytów, a kierowcy muszą słono płacić nie tylko za olej napędowy, ale i za bezołowiową benzynę, która do tej pory była nieco tańsza od "diesla". Czy cenowe szaleństwo w końcu się zatrzyma? Takie są ceny paliw na stacjach w piątek, 20 maja.

Rekordowe ceny paliw w Polsce. Benzyna droższa niż diesel?

Rekordowo drogie paliwo spędza kierowcom sen z powiek. Obecne ceny to prawdziwy koszmar, a ostatnie podwyżki zszokowały wszystkich zmotoryzowanych. Benzyna 95 jest już niemal tak droga jak diesel, a wszystko wskazuje na to, że ceny ON znów mogą być niższe niż benzyny. Skąd aż takie podwyżki? Dlaczego za paliwo płacimy więc niż kiedykolwiek? Na taką sytuację składa się wiele czynników. Bezpośrednią przyczyną wzrostów cen na stacjach są piekielnie wysokie ceny paliw w hurcie.

Ceny paliw 2022 - dlaczego paliwo drożeje?

Rafinerie zarabiają dziś krocie, a detaliści muszą obniżać swoje marże. To najkrótszy opis dzisiejszej sytuacji na rynku paliw, który względem tego, co pamiętamy sprzed kilku miesięcy, wywrócił się do góry nogami. Na dzisiejsze, hurtowe ceny paliw składają się czynniki takie jak wysoki popyt globalny, rosyjska agresja na Ukrainie zmuszająca do poszukiwań innych dostawców, a także słaba waluta. Polski złoty, mimo lekkiego odbicia, wciąż pozostaje osłabiony w porównaniu do kursu sprzed wybuchu wojny u naszych wschodnich sąsiadów

Aktualne ceny paliw. Ile kosztuje benzyna i ropa dzisiaj (piątek, 20 maja)

SG SE Ceny Paliw 20 maja Light
Autor: se SG SE Ceny Paliw 20 maja Light

Jak widać, ceny benzyny są już prawie równe cenom oleju napędowego. Ceny hurtowe wskazują, że niebawem sytuacja pod tym względem wróci do "normy", którą znamy sprzed paru miesięcy i właściciele "diesli" znów będą tankować taniej, niż właściciele aut z silnikami benzynowymi. Drogie pozostaje LPG, choć ze średnią ceną 3,69 zł za litr wciąż jest znacznie bardziej opłacalne od benzyny. Niezależnie od tego, jaki rodzaj paliwa tankujemy, większość z nas szuka sposobu, by jeździć nieco bardziej oszczędnie. Kilka sposobów na ekonomiczną jazdę opisaliśmy w tym tekście - KLIKNIJ.

Sonda
Co zrobisz, jeśli ceny paliw sięgną 10 zł/litr?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE