Egzamin na prawo jazdy w WORD

i

Autor: WORD Egzaminatorzy WORD wracają do pracy

Podwyżki w WORD

Egzamin na prawo jazdy podrożeje? Projekt ustawy jest już w Sejmie

2022-10-05 14:15

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy, która dopuszcza wzrost opłat za egzaminy na prawo jazdy. Wygląda na to, że szykują się podwyżki dla kandydatów na kierowców. Nowe przepisy wprowadziłyby również inne zmiany, dotyczące finansowania działalności WORD-ów.

Egzaminy na prawo jazdy będą droższe?

Złożony w Sejmie projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym zakłada zmiany w finansowaniu Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i dopuszcza wzrost cen egzaminów, które od lat pozostają ustalone na jednym poziomie. Przychody z egzaminowania kandydatów na kierowców mają wzrosnąć, ale to nie jedyna zmiana dotycząca finansów WORD-ów. Zgodnie z propozycjami posłów PiS, ośrodki mogłyby liczyć na dotacje z budżetu województw. Dotacje celowe lub podmiotowe miałyby być przyznawane przez sejmiki województw.

Egzamin na prawo jazdy - jakie będą nowe ceny?

Projekt przygotowany przez grupę posłów skierowano do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych. Nim nowe przepisy wejdą w życie, czeka ja długa ścieżka legislacyjna, ale, jak podaje Interia, powołując się na serwis prawonadrodze.pl, wniosek ma poparcie posła Andrzeja Adamczyka, co pozwala sądzić, że prędzej czy później zmiany pojawią się w ustawie. Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy miałyby wynieść nie więcej niż 50 zł za egzamin teoretyczny i 250 zł za egzamin praktyczny. Cena egzaminu na kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 i T wyniosłaby 200 zł. 

Podrożeją egzaminy na prawo jazdy

Zmiana cen nie jest wielka, ale przeczy dotychczasowym deklaracjom Ministerstwa Infrastruktury, które nie zapowiadało podwyżek. Zmiany w finansowaniu WORD-ów i wynagrodzeniach egzaminatorów to kolejny zapis, który ma być częścią swego rodzaju "decentralizacji". Zmiany w przepisach przeniosłyby bowiem ciężar określania wynagrodzeń na sejmiki wojewódzkie. Resort ma nadzieję na zakończenie protestów egzaminatorów, którzy domagali się podwyżek i odrzucili propozycję 20-procentowego wzrostu płac. Argumentem był brak przedstawionych przez ministerstwo źródeł finansowania podwyżek oraz ich uzależnienie od sytuacji finansowej WORD-ów.

Sonda
Straciłeś/aś kiedyś prawo jazdy?