Hamował stopami, ratował się jak mógł

i

Autor: Polscy Kierowcy / YouTube TIR wjechał na skrzyżowaniu na czerwonym świetle

Hamował stopami, ratował się jak mógł! Mogła zostać z niego miazga

2021-10-10 16:48

Wyjazd pojazdem na drogę zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem. Nigdy do końca nie wiadomo, co spotka kierowcę na jezdni. Przez brak uwagi, popełniane błędy, pośpiech i łamanie przepisów, dochodzi do różnych incydentów oraz niebezpiecznych zdarzeń. Jedną z często powtarzających się sytuacji jest ignorowanie czerwonego światła. Taki wjazd na skrzyżowanie mimo wyraźnego zakazu świetlnego potrafi być tragiczny w skutkach. O wielkim szczęściu może mówić pewien motocyklista ze Szczecina, który zachował czujność i cudem nie został zmiażdżony przez ciężarówkę.

Lekkomyślne i lekceważące podejście do zasad, przepisów i znaków obowiązujących w ruchu drogowym, może bardzo szybko okazać się zgubne tak samo dla kierowców, jak i pieszych. Nawet dzieci wiedzą, że wkraczanie za sygnalizator na czerwonym świetle jest zabronione i bardzo niebezpieczne. Niestety mimo tak oczywistej sprawy, na przejściach dla pieszych oraz na skrzyżowaniach i tak dochodzi do wypadków. Zlekceważenie czerwonego światła może być dla kogoś wyrokiem śmierci. Prezentowana na filmie sytuacja została zarejestrowana samochodową kamerką w Szczecinie na skrzyżowaniu ulic Ku Słońcu i Bohaterów Warszawy. Kierowca ogromnej ciężarówki przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, jakby w ogóle nie zwracał uwagi na sygnalizatory. Poważnie naraził w ten sposób innych uczestników ruchu. W tym czasie na skrzyżowanie wjeżdżał motocyklista, który zachował zimną krew. Chciał uniknąć zderzenie do tego stopnia, że do hamowania wykorzystał nawet własne stopy. Poświęcenie opłaciło się bo skuter zatrzymał się centymetry przed TIR-em. Gdyby mały jednoślad wpadł pod wielotonową naczepę, z motocyklisty zostałaby miazga.

Mandat za przejazd na czerwonym świetle

Jakie konsekwencje grożą za tego typu łamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa? Gwałtowne hamowanie na widok żółtego światła i tym samym stworzenie zagrożenia na drodze lub utrudnienie takim zachowaniem jazdy innym uczestnikom ruchu, może zostać ukarane mandatem od 100 do 300 zł oraz 2 punktami karnymi. Przejazd na czerwonym świetle, gdy kierowca miał możliwość bezpiecznego zatrzymania pojazdu, jest karany mandatem w wysokości od 300 do 500 zł, a do konta kierowcy dochodzi 6 punktów karnych. Aby wystawić mandat policja nie musi przyłapać kierującego na gorącym uczynku - do tego wystarczy wideo z monitoringu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE