Jeśli masz taki samochód, możesz dostać wezwanie od wojska! Będziesz zaskoczony

2021-10-12 13:05
Masz taki samochód? Wojsko może go zarekwirować
Autor: Paweł Kaczor Masz taki samochód? Wojsko może go zarekwirować

Posiadacze SUV-ów i aut terenowych mogą otrzymać zawiadomienie o planach zajęcia ich auta na cele obronności kraju. Od przyszłego roku, armia weźmie na celownik 716 wybranych samochodów, a ich właściciele z pewnością będą zaskoczeni. Pismo mogą otrzymać bowiem właściciele miejskich SUV-ów o zerowej przydatności w terenie.

Choć ten temat jest już niektórym znany, warto przypomnieć go w obliczu nadchodzącego roku. Rząd podniósł bowiem liczbę pojazdów, które mogą zostać zajęte przez wojsko, nawet w czasach pokoju. 716 SUV-ów i terenówek może trafić w kamasze, a ich właściciele mogą otrzymać zawiadomienie, które obliguje ich do udostępnienia samochodu na rzecz armii. Absurdalne? Tak, jeżeli zwrócimy uwagę na to, o jakie samochody upomina się wojsko.

O sprawie pisze rmf24.pl. Portal powołał się na informację od słuchacza, który otrzymał pismo w sprawie uwzględnienia samochodu w planach mobilizacyjnych. Chodzi o mieszkańca Warszawy, który ma co prawda Jeepa, ale z napędem na przód i silnikiem o pojemności niespełna jednego litra. Te dane pozwalają stwierdzić, że jest to bazowa wersja Jeepa Renegade - samochodu, który do jazdy w terenie nadaje się równie dobrze co kompakt lub auto miejskie. 

Udostępnienie auta wojskowym, szczególnie w czasach pokoju brzmi niedorzecznie. Warto jednak wspomnieć, że za zajęcie auta, jego właścicielowi przysługuje ryczałt w wysokości niecałych 300 zł za dobę. W sumie na te ryczałty przewidziano w przyszłym roku ponad 240 tysięcy złotych, a oprócz tej kwoty państwo ponosi także koszty naprawy ewentualnych uszkodzeń. To dobrze, bo gdyby ktoś postanowił wybrać się na bezdroża Jeepem Renegade z napędem na przednią oś, z pewnością nie obyłoby się bez strat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE