Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC CVT Insport (2020)

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC CVT Insport (2020)

Słuchaj i płać

Kolejna opłata dla kierowców. O tej raczej nie wiedziałeś i narażasz się na karę

2022-08-04 12:35

Płacisz składkę za OC, tankujesz, wykonujesz przeglądy, a po zakupie samochodu uiszczasz podatek PCC. Myślisz, że to koniec obowiązków? Błąd! Nie zapomnij zarejestrować odbiornika radiowego i płacić abonamentu. W innym wypadku narażasz się na konsekwencje! O tym obowiązku przypomina rzecznik Poczty Polskiej.

Kierowcy muszą płacić abonament RTV

Masz samochód? Prawdopodobnie znajduje się w nim również radio, za które powinieneś płacić abonament RTV. Nieważne, czy słuchasz radiowych rozgłośni czy korzystasz z niego tylko jako z odtwarzacza "własnej" muzyki. Jeśli masz odbiornik - musisz płacić abonament. O niezbyt oczywistym obowiązku dla kierowców przypomina rzecznik prasowy Poczty Polskiej, który w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl mówi o możliwych konsekwencjach dla tych, którzy unikają obowiązkowej składki radiowo-telewizyjnej.

Opłata dla kierowców, o której raczej nie wiedziałeś

Ile wynosi abonament RTV? Za używanie odbiornika radiowego należy płacić 7,50 zł miesięcznie, a posiadacze telewizorów mają obowiązek płacenia 24,50 zł miesięcznie. Stawki niebawem pójdą w górę, bo od 2023 roku będzie to odpowiednio 8,70 zł i 27,30 zł miesięcznie. Prawo nie rozróżnia, czy odbiornik znajduje się w domu czy w samochodzie, dlatego nawet jeśli nie słuchasz radia, ani nie oglądasz telewizji, ale jesteś posiadaczem auta, w którym znajduje się radio - opłata jest dla Ciebie obowiązkowa. Jak widać, w świetle prawa, płacenie obowiązkowych składek OC, dokonywanie przeglądów technicznych i tankowanie paliwa to nie koniec obowiązków kierowcy.

Skoda Scala 1.5 TSI 150 KM DSG7 Style

i

Autor: Paweł Kaczor Skoda Scala 1.5 TSI 150 KM DSG7 Style

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

W Polsce, zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu jest 3,7 miliona osób. Obowiązek nie dotyczy bowiem osób powyżej 75 roku życia, obywateli ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niezdolnych do pracy lub posiadających pierwszą grupę inwalidzką. Abonament RTV nie jest obowiązkowy również dla inwalidów wojennych, wojskowych, osób represjonowanych w czasach PRL i pobierających emeryturę nieprzekraczającą połowy średniej pensji.

Jaka jest kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Kierowcy, którzy nie zarejestrują odbiornika i nie będą płacić abonamentu, narażają się na konsekwencje. Kara za niepłacenie daniny to 30-krotność jej miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma musi też uregulować zaległe składki.

Sonda
Czy słuchasz radia w samochodzie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE