Zatrzymali pijanego kierowcę BMW. Na jaw wyszło coś jeszcze. Kontrola zupełnie pogrążyła 26-latka

i

Autor: materiały policji / zdjęcie poglądowe Zatrzymali pijanego kierowcę BMW. Na jaw wyszło coś jeszcze. Kontrola zupełnie pogrążyła 26-latka

Zaostrzenie Kodeksu karnego

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Senat podjął decyzję

2022-08-08 9:38

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Kontrowersyjna nowelizacja Kodeksu karnego w mgnieniu oka została przegłosowana w Sejmie przez większość posłów. Kolejnym krokiem było rozpatrzenie jej przez Senat. Czy za jazdę pod wpływem alkoholu policjant będzie mógł zatrzymać nasz pojazd? Znamy decyzję Senatu w tej sprawie.

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego policjant miałby konfiskować samochód kierowcy, który został przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu. Przepadek pojazdu miałby nastąpić w sytuacji, gdy w trakcie badania trzeźwości kierowca "wydmuchałby" co najmniej 1,5 promila alkoholu. Inaczej byłoby w sytuacji, w której pijany kierowca spowodowałby wypadek, czyli zdarzenie, w którym znajdą się osoby ranne. Wówczas 0,5 promila w wydychanym powietrzu by wystarczyło, by skonfiskować jego auto. Zgodnie z nowelizacją ze swoim samochodem miałby się pożegnać również te osoby, które na jeździe pod wpływem alkoholu, lecz z poziomem niższym niż 1,5 promila, zostaną złapane po raz drugi.

Pijany policjant spowodował śmiertelny wypadek

Konfiskata samochodu. A jeśli nie jestem właścicielem auta?

W przypadku gdy zatrzymany kierownica jest pijany, ale nie jest prawowitym właścicielem pojazdu (cudze, wypożyczone, bądź wzięte w leasing), wówczas orzekana zostaje kara pieniężna stanowiąca jego równowartość. Sąd określi wysokość kary na podstawie wartości określonej w polisie ubezpieczeniowej. W sytuacji, gdy prowadzony pojazd nie będzie miał ważnej polisy OC, wtedy jego wartość zostanie określona na podstawie średniej wartości rynkowej.

Konfiskata samochodu. Senat podjął decyzję

W pierwszej kolejności ustawa o zmianie przepisów prawa karnego trafiła do Sejmu, gdzie została przegłosowana - 229 posłów głosowało na tak, 173 się sprzeciwiło, a 39 wstrzymało się od głosu. Następnie nowelizacja trafiła do Senatu, który w czwartek (4 sierpnia) odrzucił tę ustawę - 46 senatorów było za, 53 przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz sprawa ponownie wróci do Sejmu, który najprawdopodobniej odrzuci senackie weto. 

Sonda
Dostałeś kiedyś mandat za kierownicą?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany