Instruktor nauki jazdy prowadził zajęcia pod wpływem alkoholu. Obok siedziała kursantka

i

Autor: policja.pl Instruktor nauki jazdy prowadził zajęcia pod wpływem alkoholu. Obok siedziała kursantka

Jazda samochodem bez prawa jazdy! Od kiedy? Jest decyzja ministra

2020-09-04 12:47

Od blisko dwóch lat kierowcy w Polsce nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów trzeba jednak cały czas mieć przy sobie, kiedy siadamy za kierownicę. W dniu 5 grudnia 2020 roku przepis ten przestanie obowiązywać i prawo jazdy zostawimy w domu.

To już potwierdzone. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dokument, dzięki któremu kierowcy będą mogli legalnie zostawić blankiet prawa jazdy w domu. Aktualnie posiadanie przy sobie tego dokumentu jest obowiązkowe - za jego brak podczas kontroli policyjnej mundurowi mogą nałożyć mandat karny w wysokości 50 zł.

Przeczytaj również: Jak przechowywać maseczkę w samochodzie? Czy zdejmować ją, gdy wsiadamy za kierownicę?

Kiedy ruszymy w drogę bez prawa jazdy przy sobie, mając dokument w formie cyfrowej w swoim smartfonie? Nowy przepis zacznie obowiązywać w dniu 5 grudnia. Regulacja zatwierdzona przez Marka Zagórskiego, wejdzie w życie trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu. Zmiany te są efektem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Chodzi o ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam

- oznajmia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co więcej, wraz z wejściem w życie nowego przepisu dotyczącego prawa jazdy, w bezpłatnej aplikacji mObywatel pojawią się nowe możliwości. Kierowcy poza posiadaniem w formie cyfrowej z mPrawa Jazdy otrzymają możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych. Aplikacja jest w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany, który jest wymagany do jej uruchomienia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE