Na to policjanci będą teraz zwracać uwagę. Wyjątkowo odstąpią od wlepienia mandatu

2021-10-22 10:35

Od 21 października do 15 grudnia Policja prowadzić będzie ogólnopolską kampanię „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. W te działania zaangażowali się funkcjonariusze z całej Polski, którzy podczas kontroli drogowych będą zwracać szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów oraz informować kierowców o możliwości bezpłatnego sprawdzenia oświetlenia na stacji kontroli pojazdów. Poznaj listę stacji, na których za darmo skontrolujesz światła w aucie.

Jesienią dają o sobie znać zagrożenia w ruchu drogowym związane z ograniczoną widocznością. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pojazdu pozwalają kierującemu wcześniej dostrzec pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem, a także inną przeszkodę znajdującą się na drodze. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Wszelkie nieprawidłowości związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części, albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Od czego zależy prawidłowe działanie świateł? Należy zadbać nie tylko o ich działanie (sprawdzenie stanu żarówek czy sprawności diod świetlnych), ale także o właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia, a także natężenie emitowanego światła.

Policyjna akcja „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”

Z uwagi na to, że wymienione czynniki wymagają profesjonalnej oceny, w ramach policyjnej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w całej Polsce, w soboty w dniach 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia prowadzone będą tak zwane „dni otwarte”, podczas których zainteresowani będą mogli nieodpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdu.

KLIKNIJ - Wykaz stacji diagnostycznych w całej Polsce, które będą bezpłatnie sprawdzać światła - KLIKNIJ

Organizatorem akcji jest Policja i Instytut Transportu Samochodowego, a partnerami są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz niektóre stacje kontroli pojazdów w całym kraju. W akcję włączyła się również firma Neptis S.A, która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Kierowcy, którzy posiadają tę aplikację otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia.

Ogólnopolska kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”
Autor: Policja Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE