Odór zwierząt hodowlanych i rozlanego mleka. Śmierdzący początek choinki zapachowej

2021-04-17 13:17 Rafał Mądry
Choinka zapachowa Wunder-Baum
Autor: materiały prasowe Choinka zapachowa Wunder-Baum

Nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu odbiera przyjemność z jazdy. Kabinę auta należy wietrzyć, korzystać z układu wentylacji oraz pamiętać o regularnym uruchamianiu klimatyzacji. Aby w pojeździe nie rozlegał się nieprzyjemny zapach, ważne jest dbanie o cyrkulację powietrza i przede wszystkim regularne sprzątanie. Ale co zrobić, by w kabinie auta pachniało naprawdę przyjemnie, a zarazem niestandardowo? Można zawiesić na lusterku kultową choinkę zapachową Wunder-Baum. Wynalazek ten powstał w latach 50-tych w zaskakujących okolicznościach.

Jak wymyślono choinkę zapachową Wunder-Baum? Wszystko zaczęło się na początku lat 50., gdy północnoamerykańscy rolnicy zwrócili się o pomoc do kanadyjskiego chemika Juliusa Sämanna – szukali sposobu na pozbycie się zapachów zwierząt hodowlanych i rozlanego mleka. Ekspert znalazł rozwiązanie: porowaty karton wymoczył w oleju z igieł sosnowych. Materiał stopniowo wydzielał swój silny zapach, dzięki czemu intensywne naturalne aromaty zwierząt udało się skutecznie „zamaskować”. A ponieważ „forma podąża za funkcją”, Sämann nadał swojej innowacji kształt małej choinki. Od 1952 roku choinki zapachowe zaczęły być powoli widywane we wnętrzach samochodów, a doskonałym miejscem, by je prezentować, było lusterko wsteczne. W ten sposób małe drzewka stopniowo rozprzestrzeniały się na całym świecie i stawały się symbolem świeżości – w pojazdach prywatnych oraz taksówkach.

Przeczytaj też: 100 lat marki Maybach. Szczyt luksusu i siła kreatywności - WIDEO

Julius Sämann był bardzo pracowitym przedsiębiorcą. Założył nie tylko własną firmę, która zajmowała się produkcją i dystrybucją choinek zapachowych, ale szybko wprowadził do oferty szereg różnych aromatów. Oprócz klasycznego zapachu „Royal Pine” pojawiły się wersje „Spice” i „Bouquet”. Wkrótce dołączyła do nich choinka „Caribbean Colada”, która przyniosła powiew południowego morza. Bestsellerami zostały warianty pachną wanilią „Vanillaroma” oraz „New Car Scent”, czyli zapach nowego samochodu. 

Odświeżacze powietrza Wunder-Baum w charakterystycznym kształcie choinki to od dekad najpopularniejsze samochodowe zapachy na świecie.

Choinka zapachowa Wunder-Baum
Autor: materiały prasowe Choinka zapachowa Wunder-Baum
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze