Oto Volkswagen Golf R 20 Years - najmocniejszy seryjny Golf w historii

2022-05-27 7:32
Volkswagen Golf R 20 Years
Autor: Volkswagen Volkswagen Golf R 20 Years

Wszystkiego najlepszego, Golfie R. Z okazji 20-lecia modelu, Volkswagen przygotował specjalną, mocniejszą odmianę Golfa R. Moc podniesiona do 333 KM to najważniejsza, ale nie jedyna zmiana w jubileuszowej edycji hot-hatcha.

Pierwszy Golf R32 zadebiutował 20 lat temu. Rewolucyjna, jak na tamte czasy, skrzynia biegów DSG, napęd na 4 koła i moc 241 KM uzyskiwana z silnika 3.2 V6. Wyjątkowy i piekielnie szybki hot-hatch doczekał się kolejnych odsłon - dziś przyspiesza do setki w czasie poniżej 5 sekund, a jego 2-litrowy silnik generuje 320 KM. Jubileuszowa edycja 20 Years została wzmocniona, a jej osiągi są jeszcze lepsze. Czym jeszcze wyróżnia się Volkswagen Golf R 20 Years Edition?

Volkswagen Golf R 20 Years Edition - większa moc

Dwulitrowy silnik EA888 zyskał zastrzyk dodatkowych 13 KM, co oznacza, że teraz generuje 333 KM. Najmocniejszy Golf w historii może więc przyspieszać do setki jeszcze szybciej niż standardowa wersja, która katalogowo robi to w 4,7 sekundy. Nie wiadomo, jaka będzie prędkość maksymalna, która w R-ce wynosi 250 km/h.

Volkswagen Golf R 20 Years
Autor: Volkswagen Volkswagen Golf R 20 Years

To jednak nie koniec elementów, które mają wpłynąć na wrażenia z jazdy. Nieco inaczej zaprogramowana została skrzynia biegów DSG. Agresywniejsze zmiany mają podkreślać bezkompromisowy charakter wersji specjalnej, choć puryści pewnie będą kręcić nosem, że nie ma tu mowy o manualnej skrzyni biegów, która nota bene jest dostępna w nowym Golfie R na rynku amerykańskim.

Volkswagen Golf R 20 Years Edition
Autor: Volkswagen Volkswagen Golf R 20 Years Edition

Komplet zmian uzupełnia również układ wydechowy Akrapovič, którego obecność zwiastuje strzały i chrapliwe odgłosy, a stylistycznego charakteru nowej odmiany Golfa R dopełniają 19-calowe felgi z oponami Michelin Pilot Sport Cup 2, emblematy z logo edycji, a także rzucane na asfalt hologramy z oznaczeniem limitowanej wersji. We wnętrzu czeka na nas (niespodzianka) prawdziwe włókno węglowe, które posłużyło do wykończenia kokpitu.

Golf R 20 Years Edition - kiedy w Polsce?

Póki co nie znamy oficjalnych planów dotyczących wprowadzenia auta na nasz rynek. Jeśli limitowany Golf R będzie dostępny również w Polsce, cenniki powinniśmy poznać jeszcze tego lata.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE