Paliwa - sprawdź ceny. Daniel Obajtek wieszczy obniżkę. Zdradził też, ile zapłacimy za litr w lutym

2022-01-18 9:38
tankowanie, paliwo, stacja paliw
Autor: dreamstime.com

Ceny paliw pozostają na wysokim poziomie, a dzień do dnia zmieniają się tylko symbolicznie. Choć prezes Orlenu Daniel Obajtek spodziewa się dużych obniżek, wszystko wskazuje że musimy na nie jeszcze trochę poczekać. W jakiej średniej cenie tankujemy we wtorek 18 stycznia 2022 roku?

Ceny paliw mocno (nawet 50 gr na litrze) w dół? Taką optymistyczną wiadomość przekazał w poniedziałek 18 stycznia prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Jego zdaniem, ceny spadną do poziomu około 5,20 zł za litr bezołowiowej, 95-oktanowej benzyny. Wizja dość radosna, choć z kilku względów warto by zachować wobec niej sceptycznym. Po pierwsze - ceny surowca (ropa Brent) kształtują się obecnie na poziomach najwyższych od końca 2014 roku. Po drugie, nim obniżka VAT wejdzie w życie, na stacjach mogą nas czekać dalsze podwyżki, które częściowo skonsumują obniżki cen spowodowane zmniejszonym VAT-em.

Tak kształtują się średnie ceny paliw na stacjach we wtorek, 18 stycznia 2022:

Ceny na stacjach wtorek 18 stycznia
Autor: SE Ceny na stacjach wtorek 18 stycznia

Dlaczego na wysokich cenach paliw tracimy wszyscy?

Wbrew pozorom, drogie paliwo nie jest problemem jedynie dla kierowców. Gdy cena tankowania rośniem przekłada się to na koszt transportu i ceny w sklepach. Drogie paliwo, a szczególnie olej napędowy to jeden z istotnych czynników napędzających inflację, której poziom już teraz jest w Polsce wysoki. Można więc powiedzieć, że drogie paliwa wszystkim nam dadzą po kieszeni, nawet jeśli nie odczujemy tego bezpośrednio, przy dystrybutorze.

Zobacz też: 3000 zamiast 300 zł. Te drogowe wykroczenia mogą zrujnować twój portfel!

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: Przez sport budujemy wartość marki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE