Pierwsza elektryczna Mazda już w produkcji. Kiedy zaparkuje w polskich salonach?

2020-05-22 14:14 Rafał Mądry

W fabryce w Hiroszimie Mazda rozpoczęła produkcję swojego pierwszego samochodu elektrycznego. Mazda MX-30 to uniwersalny SUV, który powstał w odpowiedzi na niezwykle szybko rosnący popyt na auta elektryczne wśród świadomych ekologicznie kierowców z Europy. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych egzemplarzy w Polsce?

Mazda MX-30 wyposażona jest w napęd e-Skyactiv. Silnik elektryczny na prąd przemienny o mocy 107 kW (145 KM), zasilany z akumulatora litowo-jonowego o pojemności 35,5 kWh, napędza koła przedniej osi. Zasięg wynosi około 200 km (w cyklu mieszanym WLTP). Wielkość akumulatora trakcyjnego zapewnia optymalną bezemisyjną mobilność. Akumulator może być doładowany do 80% w ciągu ok. 40 minut przy użyciu szybkiego ładowania prądem stałym.

Przeczytaj również: Mazda ma elektryczne auto. Pod polskimi salonami sprzedaży Mazdy staną ładowarki GreenWay

Architektura Skyactiv-Vehicle Mazdy MX-30 została dopasowana tak, by harmonicznie dopełnić płynne zachowanie całkowicie elektrycznego napędu. W zestawieniu z wszechstronnymi systemami bezpieczeństwa i-Activsense, nowy "elektryk" ma oferować klientom wyjątkowo ciche i stabilne prowadzenie oraz, podobnie jak każdy inny model Mazdy, zapewniać doskonałe wrażenia z jazdy.

Pojazd ma przestronną kabinę, a ergonomiczne wnętrze wyróżnia się kokpitem zorientowanym na kierowcę wraz z wysoko podwieszoną konsolą środkową, która wyposażona jest, po raz pierwszy w historii Mazdy, w 7-calowy dotykowy panel sterujący klimatyzacją. Za spójną całość odpowiadają pozostałe elementy wnętrza wykonane z ekologicznych materiałów takich jak korek, czy tapicerka drzwi zawierająca włókna z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu.

Polskie salony przyjmują już zamówienia na to auto. Aktualnie za bogato wyposażoną Mazdę MX-30 trzeba zapłacić minimum 142 900 zł. Pierwsze egzemplarze zaparkują w polskich salonach jesienią tego roku.