Superszybkie radiowozy specgrupy SPEED. Powołano ją do walki z piratami drogowymi - WIDEO

2018-12-10 9:22 Jan Guss-Gasiński

Coraz lepsza infrastruktura i równe drogi niejednokrotnie budzą w kierowcach dusze rajdowca. Niezależnie od okoliczności - czy pusto czy gęsto - na drogach dalej są ludzie, którzy zdecydowanie za często łamią przepisy i znacznie przekraczają prędkość. Chcąc przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom, Komendant Stołeczny Policji powołał specjalistyczną grupę "SPEED" do walki z piratami drogowymi. Liczba zatrzymań jest imponująca!

Coraz więcej szybszych samochodów na drogach i udoskonalane drogi bardzo często "zachęcają" niektórych zmotoryzowanych do łamania przepisów. Tacy kierowcy jednocześnie zagrażają samym sobie i osobom z którymi jadą, ale także stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu czy pieszych. Największym problemem naszego społeczeństwa jest nadmierna prędkość. Pomimo licznych kampanii edukacyjno-profilaktycznych, polscy kierowcy nie zwalniają tempa.

Policja by móc mierzyć się z najszybszymi, wyposażyła jednostki w całym kraju w usportowione wersje BMW 330i xDrive. Samochody rozpędzające się do setki w 5,8 sekundy i o maksymalnej prędkości 250 km/h od października 2017 roku prowadzą porządki w miastach i na drogach ekspresowych. Policja zamówiła łącznie 140 egzemplarzy, a ostatnie z nich zostały dostarczone pod koniec października 2018 r.

Kiedy służby otrzymały wszystkie 140 samochodów, Komendant Stołeczny Policji powołał specjalistyczną grupę o nazwie "SPEED" złożoną z warszawskiej "drogówki". Zespół został stworzony w celu zwalczania karygodnych zachowań na drodze i by być zawsze tam, gdzie mają miejsce nielegalne wyścigi oraz notorycznie przekracza się prędkość.

Więcej o radiowozach: Sprawdź specyfikację nieoznakowanych BMW

Funkcjonariusze zespołu działają na obszarze całego garnizonu stołecznego już od kilku tygodni. Do łapania piratów drogowych wykorzystywane są liczne nieoznakowane radiowozy marki BMW 330i xDrive oraz nowo nabyta Kia Stinger GT. Pomiary są wykonywane zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Już pierwsze tygodnie pracy grupy "SPEED" pokazują, jak bardzo nasze drogi potrzebowały takiej formacji.

Sprawdź też: Nieoznakowana Kia Stinger już na drogach!

Nasilone kontrole i efektywna praca policji na drogach, przyczyniły się do zabrania prawa jazdy 209 osobom. Od końca października do 5 grudnia mundurowi odnotowali 975 przekroczeń prędkości i 180 innych wykroczeń. W trakcie działań zostało nałożonych 612 mandatów karnych, zastosowano 593 pouczeń, a w 11 przypadkach wniosek o ukaranie został skierowany do sądu. Łącznie odebrano także 41 dowodów rejestracyjnych.

Najnowsze