Nieoznakowana Kia Stinger już na drogach! Ma 6 s do "setki". Radiowozy odebrała śląska policja - ZDJĘCIA

2018-11-26 16:24 Rafał Mądry

Pierwsze szybkie radiowozy marki Kia trafiły do służby. Polska policja, a dokładnie śląski garnizon wzbogacił się o pościgowe modele Kia Stinger. Te i inne pojazdy zostały zakupione w związku z potrzebami zabezpieczenia szczytu klimatycznego COP24. Po wydarzeniu radiowozy będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy katowickiej komendy wojewódzkiej.

W związku z potrzebami logistycznymi związanymi z odbywającym się w grudniu szczytem klimatycznym COP24, śląska policja otrzymała 65 nowych radiowozów. Są to samochody oznakowane, jak i nieoznakowane. Pojazdy zostały zakupione ze środków budżetowych policji i trafią bezpośrednio do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ich koszt wyniósł około 7.200 000 złotych.

Flotę stanowi 12 radiowozów Volkswagen T6 w wersji patrolowej z nowym typem oznakowania, 5 nieoznakowanych aut marki Kia Sportage, 8 Kia Stinger, 10 Hyundai i20, 5 Mercedes Vito oraz 25 radiowozów Opel Astra. Pierwsze egzemplarze nowych aut już zostały odebrane i pokazane pod siedzibą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Szybkie Kie Stinger

Uwagę przykuwa przede wszystkim Kia Stinger. Takie auta po raz pierwszy zasilą policyjną flotę. Pierwsze 8 modeli szybkich Stingerów trafi na Śląsk. Auta są w różnych kolorach nadwozia (biały, czerwony, granatowy, niebieski, czarny) w wersjach wyposażenia GT Line. We wnętrzu pojawia się m.in. skórzana tapicerka, elektrycznie sterowane fotele i kolumna kierownicy, wyświetlacz head-up display, urządzenie multimedialne z nawigacją czy wysokiej klasy zestaw audio Harman Kardon.

Po zabezpieczeniu szczytu klimatycznego radiowozy odnowią zaplecze transportowe w katowickiej komendzie wojewódzkiej. Jak ustaliliśmy w rozmowie z zespołem prasowym KWP w Katowicach, Stingery śląskiej policji to specyfikacje z silnikami benzynowymi 2.0 T-GDI. Dzięki turbodoładowaniu moc wynosi 255 KM i 353 Nm, napęd przekazywany jest na tylną oś poprzez 8-biegowy automat, a sprint do "setki" trwa 6 sekund. Prędkość maksymalna wynosi 240 km/h.

A jak będzie wyglądać taka Kia Stinger w oficjalnym oznakowaniu? Pojazd w barwach policji już został zaprezentowany w Warszawie - pokazaliśmy zdjęcia w tym artykule - KLIKNIJ. Egzemplarz ten to wersja GT z silnikiem benzynowym V6 twin turbo o pojemności 3.3 litra, który generuje 366 koni mechanicznych. Z takim widlastym sercem Kia Stinger osiąga pierwszą "setkę" w 5,1 sekundy i rozpędza się do 270 km/h! W przełożeniu mocy na asfalt pomaga łączona z silnikiem ośmiostopniowa przekładnia automatyczna i napęd na cztery koła.

Ile kosztują takie samochody? Cena podstawowego wariantu z silnikiem benzynowym 2.0 rozpoczyna się od 152 tys. złotych, a najmocniejszego V6 od 237 tys. złotych. Wersje 2.0 T-GDI GT Line - takie jak w policji - to koszt 177 900 zł.