Porsche i Boeing budują powietrzny pojazd pionowego startu i lądowania

2019-10-11 15:02 Rafał Mądry
Boeing, Porsche i Aurora Flight Sciences budują pojazd powietrzny
Autor: Porsche Boeing, Porsche i Aurora Flight Sciences budują pojazd powietrzny

Porsche i Boeing podpisały porozumienie o współpracy, którego celem jest poznanie rynku mobilności premium w przestrzeni powietrznej nad miastami oraz rozszerzenia ruchu miejskiego na przestrzeń powietrzną. Dzięki zawartemu partnerstwu obie firmy wykorzystają swoje wyjątkowe rynkowe atuty i spostrzeżenia, aby zbadać przyszłość pojazdów z segmentu miejskiej lotniczej mobilności premium.

"Porsche chce rozszerzyć swoją działalność jako producenta sportowych samochodów i stać się wiodącą marką mobilności premium. W dłuższej perspektywie może to oznaczać przejście do trzeciego wymiaru podróży" – powiedział Detlev von Platen, członek zarządu Porsche AG ds. sprzedaży i marketingu. "Łączymy mocne strony dwóch wiodących globalnych firm, by zająć się segmentem rynku, który w przyszłości może stać się kluczowy".

W ramach partnerstwa firmy stworzą międzynarodowy zespół zajmujący się różnymi aspektami mobilności lotniczej nad miastami, w tym analizą rynkowego potencjału pojazdów premium oraz możliwych zastosowań.

Przeczytaj: Porsche Taycan oficjalnie - dane techniczne, osiągi, CENA

Boeing, Porsche i Aurora Flight Sciences, spółka zależna Boeinga, pracują nad koncepcją całkowicie elektrycznego pojazdu pionowego startu i lądowania. Prototyp wdrożą i przetestują inżynierowie z obu firm, a także spółki zależne Porsche – Porsche Engineering Services GmbH oraz Studio F.A. Porsche.

"Współpraca ta opiera się na naszych wysiłkach na rzecz opracowania nowego, bezpiecznego i efektywnego ekosystemu mobilności. Stanowi także okazję do zbadania możliwości stworzenia pojazdu miejskiej lotniczej mobilności premium z wiodącą marką motoryzacyjną" – powiedział Steve Nordlund, wiceprezes i dyrektor generalny Boeing NeXt, czyli organizacji tworzącej podstawy dla kolejnej generacji ekosystemu mobilności, w którym mogą bezpiecznie współistnieć pojazdy autonomiczne oraz pilotowane. "Porsche i Boeing wspólnie łączą precyzję inżynierii, styl i innowacje – celem przyspieszenia rozwoju miejskiej mobilności w powietrzu na całym świecie".

Badanie Porsche Consulting z 2018 r. przewiduje, że rynek miejskiej mobilności w powietrzu przyspieszy po 2025 r. Wskazuje również, że rozwiązania mobilności lotniczej nad miastami będą transportować pasażerów szybciej i efektywnej niż obecne, konwencjonalne środki transportu lądowego – przy niższych kosztach i większej elastyczności.

Boeing, Porsche i Aurora Flight Sciences budują pojazd powietrzny
Autor: Porsche Boeing, Porsche i Aurora Flight Sciences budują pojazd powietrzny