Renault na "Nowej Fali". Francuski producent pochwalił się planami i nowym prototypem - GALERIA

W trakcie prezentacji strategicznego planu „Renaulution”, przedstawiciele francuskiego koncernu przedstawili jego założenia na kolejnych pięć lat i bardziej odległą przyszłość. Producent zapowiedział, że do 2025 roku na rynek trafi 14 nowych zelektryfikowanych modeli. Siedem z nich będzie wyposażonych w napęd w pełni elektryczny, a siedem będzie należeć do segmentów C i D. Przy okazji zaprezentowano Renault 5 - prototyp, który ma symbolizować nadchodzące zmiany.

Podczas prezentacji strategicznego planu Grupy Renault, „Renaulution”, przedstawiciele koncernu przedstawili jego założenia na kolejnych pięć lat i bardziej odległą przyszłość. Przyjmując strategię „Renaulution”, francuska marka dopasowuje się do zmian na rynku motoryzacyjnym. Tym samym koncern wkracza w nową erę nowoczesności do europejskiej branży motoryzacyjnej, stając się marką, której wyróżnikiem są "nowe technologie, usługi i czysta energia". Renault będzie nadal liderem w obszarze transformacji energetycznej, a do 2025 roku w ofercie koncernu znajdzie się wiele modeli zelektryfikowanych i z napędem hybrydowym – będzie to najbardziej zielona gama w Europie.

Sprawdź: Oto Renault Kiger. Tani, miejski crossover zadebiutował

W obszarze technologii Renault będzie w jeszcze większym stopniu wykorzystywać otwarty ekosystem „Software République”, który obejmuje oprogramowanie, dane, systemy cyberbezpieczeństwa i mikroelektronikę, aby w dalszym ciągu rozwijać usługi interaktywne. Źródłem wartości będzie zoptymalizowana struktura gamy, w której przeważać będą modele z segmentu C, rozwój ultranowoczesnych technologii oraz możliwości biznesowe związane z nowym cyklem życia produktu.

Renault 5 Prototype
Autor: Renault Renault 5 Prototype

Mocne atuty i ambitne cele

Grupa dysponuje mocnymi atutami, które umożliwiają realizację ambitnych celów – wyznaczania nowych trendów w motoryzacji. Między innymi Renault jest liderem europejskiego rynku samochodów elektrycznych, co potwierdza fakt, że francuzi sprzedali dotychczas ponad 300 tys. aut elektrycznych. Marka opracowała autorską technologię E-TECH, zarejestrowała ponad 150 patentów i wykorzystuje doświadczenie zdobyte w Formule 1 oraz segmencie samochodów elektrycznych.

Zobacz: Francuzi odsłonili karty! Czy Renault Megane eVision zdominuje segment elektrycznych kompaktów? - WIDEO

W spółce Software Factory pracuje ponad tysiąc inżynierów, którzy specjalizują się w programowaniu, danych i usługach w chmurze, a wkrótce dołączą do nich nowi członkowie zespołu. Re-Factory w mieście Flins to z kolei niezwykły zakład produkcyjny. To pierwsza w Europie fabryka samochodów działająca zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym, co potwierdza, że Renault wybiega myślami w przyszłość.

Już niedługo staniemy się marką, której wyróżnikiem będzie inteligentne wykorzystanie energii, ugruntujemy naszą pozycję w segmencie samochodów elektrycznych dzięki projektowi Electro Pole i będziemy inwestować w rozwój napędów wodorowych, aby nasza gama modelowa stała się do 2025 roku najbardziej ekologiczna na rynku. Symbolem „Nowej Fali” będzie nowy model R5. Ten kultowy i ważny dla naszej historii model został zaprojektowany od nowa, aby uosabiać przyszłość i popularyzować samochody elektryczne.

- opowiada Luca de Meo, prezes Grupy Renault.

Renault 5 Prototype
Autor: Renault Renault 5 Prototype

"Nowa Fala"

Wdrażając nową strategię w życie, Renault chce stać się przede wszystkim:

- marką będącą symbolem nowych technologii. Stworzony przez nią ekosystem ma na celu wyłonienie producentów samochodów i dostawców rozwiązań z zakresu mobilności nowej generacji. Dzięki nowym rozwiązaniom samochody Renault będą wyposażone w najlepsze na rynku systemy oparte na sztucznej inteligencji i rozwiązania z dziedziny cyberbezpieczeństwa;

- marką usługową, która zapewnia swoim klientom optymalną łączność ze światem oraz zaawansowane technologicznie usługi montowane wyłącznie w samochodach z naszej gamy. W 2022 roku Renault wprowadzi na rynek nowy system multimedialny My Link ze zintegrowaną wtyczką Google. Francuski koncern będzie pierwszą marką motoryzacyjną, w samochodach której usługi Google’a będą dostępne w modelach produkowanych seryjnie;

- marką spod znaku czystej energii, która stanie się liderem transformacji energetycznej. Renault rzuci wyzwanie konkurencji w segmencie samochodów z napędem hybrydowym dzięki swojej rewolucyjnej technologii E-TECH. Marka utrzyma pozycję lidera na rynku elektromobilności dzięki nowym rodzinom modeli, zaprojektowanym na platformach podłogowych CMF-EV i CMF-B EV, opracowanych specjalnie na potrzeby samochodów elektrycznych.

Nie przegap: Ta hybryda namiesza w klasie B! Renault Clio E-TECH 140 Hybrid już w Polsce. Jak działa nowy napęd? TEST, OPINIA

Ponadto w najbliższych latach w gamie Renault pojawi się dwukrotnie więcej zelektryfikowanych modeli i poprawi się struktura miksu produktów. Zmiana pozycjonowania gamy pomoże marce odzyskać pozycję lidera w segmencie C i wesprze sprzedaż w segmencie B. Do 2025 roku na rynek zostanie wprowadzonych 14 modeli (7 elektrycznych i 7 z segmentu C/D), a docelowo oferta z wyższych segmentów ma stanowić 45 proc. sprzedaży w tym samym roku.

Renault 5 Prototype
Autor: Renault Renault 5 Prototype

Renault 5 Prototype

Prototyp samochodu o nazwie Renault 5 to model zaprojektowany w nowoczesny sposób, produkowany seryjnie i przeznaczony do codziennej jazdy, który sprawi, że koncern Renault zdemokratyzuje rynek samochodów elektrycznych w Europie. To także przykuwający wzrok, niewielkich rozmiarów mieszczuch, który w nowoczesny sposób nawiązuje do najpopularniejszego modelu wszechczasów i jest wyposażony w napęd w pełni elektryczny.

Przeczytaj także: Ile pali hybrydowe Renault Megane Grandtour E-TECH Plug-in Hybrid? Nie jest to typowa hybryda - TEST

Stylistyka Renault 5 Prototype nawiązuje do kultowego modelu R5, który jest ważną częścią naszej historii. Jego najnowsza wersja jest uosobieniem nowoczesności. To samochód na miarę swoich czasów: miejski, elektryczny i atrakcyjny.

- tłumaczy Gilles Vidal, dyrektor stylistyki marki Renault

R5 to model, który ciężko pomylić z innymi autami. Wszystko dzięki charakterystycznej linii nadwozia i idealnie spasowanym płaszczyznom ozdobionym futurystycznymi elementami. Elementom, które są współczesną interpretacją oryginalnego designu, nadano ultranowoczesne funkcje. Przykładowo pod umieszczonymi na masce wlotami powietrza znajdziemy gniazdo do ładowania, tylne światła zostały zintegrowane z ruchomymi spojlerami, a lampy przeciwmgłowe wpasowane w zderzak mają także funkcję świateł do jazdy dziennej. Na bocznych skrzelach, kołach i umieszczonym z tyłu logo pojawia się także nawiązanie do znanego z kultowej wersji R5 emblematu „5”.

Kliknij: To elektryczne Renault łapie się na państwowe dopłaty. Renault Zoe R135 Intens - TEST, OPINIA

Po podświetleniu, umieszczone na przedniej masce i tylnej klapie logo sprawia, że samochód nagle „ożywa”. Motyw francuskiej flagi na bocznych lusterkach podkreśla, że to samochód „zaprojektowany we Francji”. Wbudowane w zagłówki światła ambientowe oraz niewielki przezierny ekran na desce rozdzielczej zachęcają nas, by usiąść za kierownicą i wybrać się na przejażdżkę.

Najnowsze