Śmierć w wypadku drogowym

i

Autor: Policja Śmierć w wypadku drogowym

Śmierć i ludzkie dramaty to codzienność. Od początku 2021 r. na drogach zginęło ponad 1,8 tys. osób

2021-11-21 10:26

Każdego roku w zdarzeniach drogowych giną ludzie, a za każdym wypadkiem kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich. Od początku 2021 roku na polskich drogach doszło do ponad 19 tysięcy wypadków, w których zginęło ponad 1,8 tysiąca osób - poinformował w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Na niedzielę, 21 listopada, przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w rozmowie z PAP przypomniał, że w po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims).

W ocenie komisarza stan bezpieczeństwa na polskich drogach systematycznie się poprawia. "To bezpieczeństwo w największej mierze zależy od nas samych – kierowców, jak i innych uczestników ruchu. Od rozwagi za kierownicą i tej, która prezentujemy jako piesi, od świadomości i wiedzy, która posiadamy, stosowania się do przepisów ruchu drogowego i szacunku dla innych" - powiedział policjant dodając, że "korzystając z drogi, zawsze należy pamiętać, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji i przestrzegania przepisów ruchu drogowego zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu”.

Statystyki wypadków rok do roku

"Tegoroczne dane za pierwszych 10 miesięcy to 19 110 wypadków, w których zginęły 1 864 osoby. Są to liczby mniejsze niż w latach ubiegłych, nawet biorąc pod uwagę rok 2020, który był okresem związanym z szczytem epidemii koronawirusa. W 2020 roku w tym samym czasie odnotowaliśmy 20 171 wypadków, w których śmierć poniosło 2 804 osób. W roku 2019 wypadków było 25 298 a na drogach zginęło 2 435 osób" - wyliczył kom. Robert Opas.

Śmierć w wypadku drogowym

i

Autor: Policja Śmierć w wypadku drogowym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE