Przejazd kolejowy

i

Autor: podlaska policja

Nowe urządzenia przy drogach

Takich radarów jeszcze nie było. Kary od 2000 do 4000 zł!

2022-11-07 9:58

Nowość na polskich drogach. Fotoradary, które staną w połowie 2023 roku będą monitorowały wykroczenia kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych. Kary za te przewinienia będą bardzo surowe - ci, których przyłapią nowe radary zapłacą od 2000 do 4000 zł!

Nowe fotoradary. Takich jeszcze nie było

Nowych fotoradarów nie będzie wiele, ale będą rejestrować bardzo kosztowne wykroczenia! Pięć nowych urządzeń stanie przy przejazdach drogowo-kolejowych w całej Polsce. Portal autokult.pl, powołując się na przedstawicieli GITD, podał lokalizacje nowych radarów. Wiemy, w jakich miejscach kierowcy będą musieli mieć się na baczności i, o zgrozo, jeździć zgodnie z przepisami!

Pięć nowych fotoradarów. Będą monitorować przejazdy kolejowe

Nowe radary będą nadzorować przejazdy kolejowe, na których przestrzeganie przepisów jest szczególnie istotne. Kierowcy, którzy łamią przepisy mogą spodziewać się mandatu w wysokości 2000 zł, lub 4000 zł, jeśli zostanie popełnione w warunkach recydywy (czyli drugi i kolejny raz w ciągu dwóch lat). Urządzenia GITD zarejestrują przewinienia takie, jak wjazd na tory po rozpoczęciu nadawania czerwonego sygnału lub po rozpoczęciu opuszczania zapór. Nie każdy pamięta również, że nielegalny jest wjazd na przejazd nim zapory całkowicie się podniosą. Ich ramiona muszą być całkowicie w górze - inaczej narażamy się na mandat.

Gdzie staną nowe radary?

Fotoradary, o których mowa to pierwsze takie urządzenia w Polsce. Zautomatyzowany nadzór nad przejazdami kolejowymi póki co rozpocznie się w czterech lokalizacjach. W połowie 2023 roku, radary mają stanąć w tych miejsacach:

  • Warszawa, ul. Cyrulików/Okuniewska w Rembertowie
  • Wrocław - ul. Szczecińska
  • Radomsko - ul. Piłsudskiego
  • Leśnica koło Wrocławia - ul. Średzka

Nowe urządzenia GITD

W przypadku nowych radarów, kierowcy nie mogą liczyć na litość, ani taryfę ulgową. Zdjęcia wysyłane do GITD będą podstawą do nałożenia surowego mandatu i nie warto liczyć na margines błędu ani "tolerancję" taką, jak w przypadku radarów mierzących prędkość. Kierowcy będą musieli stosować się do przepisów. W przypadku przejazdów kolejowych, warto uważać nie tylko z uwagi na ryzyko mandatu. Spotkanie z pociągiem najczęściej kończy się bowiem tragedią.

Akcja "Bezpieczny Przejazd" w Koszewnicy - symulacja wypadku przy przejeździe kolejowo-drogowym