Kryzys w Rosji

Takimi Ładami jeżdżą Rosjanie. Nowe auta nie mają klimatyzacji, ABS ani poduszek

2022-07-27 14:17

Rosja cały czas odczuwa skutki swojej agresji na Ukrainę. Kiedy europejskie marki wycofały się z tamtejszego rynku, szybko zaczęło brakować aut. Ostały się tylko lokalni producenci, którym jak wszystkim innym, zaczyna brakować podzespołów i części. Produkowane tam Łady wyjeżdżają z fabryki bez klimatyzacji, systemu ABS czy nawet poduszek powietrznych.

Takimi Ładami jeżdżą Rosjanie

Na rosyjskich placach dilerskich zaczyna brakować nowych samochodów. To pokłosie agresji na Ukrainę, po której wszyscy europejscy producenci zerwali z Rosją umowy i na dobre wycofali się z rynku. Jak się okazało, rynek motoryzacyjny zaczął szybko to odczuwać. Jedyny producent, który ostał się na rosyjskiej ziemi to Łada, która z początkiem czerwca br. wznowiła produkcję samochodów po raz pierwszy od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę.

SPRAWDŹ - Policjanci drogówki jeżdżą Ferrari. Wcześniej jeździł nim bandzior

Niestety, podobnie jak inni producenci, również Łada nie radzi sobie z deficytem części i półprzewodników na świecie. Jak podaje portal Chita.ru, większość produkowanych obecnie modeli jest pozbawionych klimatyzacji, systemów bezpieczeństwa czy nawet poduszek powietrznych. Jakie auta można jeszcze kupić w Rosji?

Wojna na Ukrainie wymusza innowacje

Auta nie mają klimatyzacji, ABS ani poduszek

Rosjanie coraz bardziej odczuwają skutki agresji na Ukrainę. Z dilerskich placów Łady znikają ostatnie auta z działającą klimatyzacją, które pojawiły się pod salonami jeszcze przed wojną. Nie ma pewności, czy nadciągające na plac egzemplarze będą wyposażone w system ABS i poduszki powietrzne.

ZOBACZ - Stracił pracę i wpadł w furię! Złość wyładował na limuzynie szefa

Według doniesień rosyjskich mediów obecnie produkowane modele spełniają nieaktualne już normy emisji spalin Euro 2, a mimo to wyjadą na drogi. Lepsze wyposażenie można spotkać póki co w modelu Łada Granta Drive Active Comfort, która kosztuje w Rosji ok. 67 tys. złotych (848 tys. rubli). Osoby z bardziej zasobnymi portfelami mogą jeszcze znaleźć w niektórych salonach UAZ-a Patriot, którego cena startuje od ok. 135 tys. złotych (1,7 mln rubli).

Sonda
Kupiłbyś auto bez klimatyzacji?