Nowe drogi w Polsce

Wydamy 50 mld złotych na nowe drogi. 1400 km w budowie

2022-07-27 12:26

Polska to wielki plac budowy. Budowa dróg idzie pełną parą, a obecnie w realizacji są inwestycje za ponad 50 miliardów złotych. GDDKiA chwali się postępami i podaje konkretne liczby. Jak kształtuje się przyszłość polskich dróg krajowych i autostrad?

Budowa dróg w Polsce idzie pełną parą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chwali się postępami i zapowiada budowę nowych dróg. W komunikacie czytamy również o konkretnych, całkiem imponujących liczbach. Wartość inwestycji będących obecnie w toku wynosi ponad 50 miliardów złotych. Obecnie w realizacji znajduje się 99 zadań z rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (PBDK) o łącznej długości 1327,9 km. Na tym etapie znajduje się również 15 obwodnic z Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100) o łącznej długości 115,6 km i wartości 2 mld zł.

Nowe drogi w Polsce - co czeka nas w najbliższych latach?

GDDKiA zapowiada, że inwestycje nie zwolnią tempa. Realizacja nowych projektów ma nie zwalniać tempa w nadchodzących latach. Jak czytamy w komunikacie prasowym:

Prace budowlane prowadzone są w całej Polsce, ale to nie koniec. Już dziś dbamy o to, aby w następnych miesiącach i latach kolejne zadania sprawnie przeszły do realizacji.  Zarówno na etapie przygotowania inwestycji jak i procedowania postępowań przetargowych są kolejne zadania, które poprawią komfort podróżowania po drogach w naszym kraju.

Budowa nowych dróg - skąd są na to pieniądze?

GDDKiA podkreśla również, że budowa dróg w Polsce jest możliwa dzięki środkom z budżetu (z naszych podatków), ale i ze środków unijnych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest największym beneficjentem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. GDDKiA w ramach POIiŚ zawarła już 76 umów na dofinansowanie inwestycji drogowych ze środków unijnych. Trwa ich wdrażanie i rozliczanie. Sześć kolejnych wniosków o dofinansowanie jest w trakcie rozpatrywania. Łączna wartość inwestycji, dla których zawarto umowy o dofinansowanie, wynosi ponad 82,4 mld zł (w tym koszty kwalifikowalne to około 45,9 mld zł oraz wkład UE to około 39,04 mld zł). W ramach ww. umów zakontraktowane zostało już blisko 90 proc. przyznanych środków unijnych. W ramach projektów UE objętych dofinansowaniem, dla których podpisane zostały ww. umowy o dofinansowanie, przewidziane jest wykonanie (czyli projekty zrealizowane oraz w realizacji) łącznie ponad 2035 km dróg krajowych (w tym ok. 158 km autostrad i 1 671 km dróg ekspresowych).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany