Tanie tankowanie - ceny paliw wciąż spadają. Zejdą poniżej 3 zł/litr?

2020-03-25 11:09 Maciej Lubczyński
Tankowanie na stacji paliw
Autor: Jan Guss-Gasiński

Najtańsze paliwo w Polsce zatankujemy w tym momencie na jednej z podkarpackich stacji, za 3,39 zł za litr. Ceny wydają się być wręcz absurdalnie niskie w porównaniu do tych, które widzieliśmy na stacjach jeszcze miesiąc temu. Czy możemy liczyć na dalsze spadki? A może sytuacja wróci lada moment do droższej "normalności"?

Ceny paliw na stacjach w całej Polsce są od jakiegoś czasu niewiarygodnie niskie. Najtaniej w Polsce zatankujemy na stacji w podkarpackiej wsi Kąty - na dzień 25.03.2020, cena za litr wynosi tam zaledwie 3,39 zł. Te obniżki są efektem gigantycznych spadków cen ropy - baryłka nie była tak tania od 2002 roku! Wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją doprowadziła do błyskawicznych spadków, a niższy popyt konsumentów spowodowany epidemią koronawirusa sugeruje, że niewykluczone są dalsze spadki cen.

Przeczytaj również: Przez koronawirusa ruch na drogach znacząco zmalał. Spadki wyniosły nawet 55%

To trudna sytuacja dla właścicieli stacji paliw, szczególnie dla tych, którzy kupili paliwo jakiś czas temu, po wyższej cenie. Zapasy, które kosztowały krocie, trudno będzie dziś sprzedać po wyższej cenie. Cena paliw na polskich stacjach, w porównaniu do cen ropy na światowych rynkach jest tak naprawdę wciąż wysoka. Wyjątki stanowią stacje "marketowe", które jako pierwsze zeszły poniżej 4 zł/litr, a dziś utrzymują ceny w okolicach 3,5 zł/litr. Dynamikę zmian cen na wielu poszczególnych stacjach paliw w Polsce, można obserwować tutaj - KLIKNIJ i SPRAWDŹ.

Sprawdź także: Koronawirus zmniejszył ruch, ale smog pozostał. Skąd biorą się zanieczyszczenia?

Spadek cen ropy za baryłkę nieco wyhamował, ale dopóki sytuacja w OPEC się nie uspokoi, na wykresach nie zobaczymy nagłego wzrostu. W całym tym zamieszaniu, koronawirus nie jest zbyt pomocny dla państw wydobywających ropę i jej dystrybutorów. Mniejsze zapotrzebowanie na paliwo sprawiło, że mimo rekordowo niskich cen na stacjach ruch jest zdecydowanie mniejszy.

Najnowsze