Tankowanie auta

i

Autor: Maciej Lubczyński Tankowanie auta

Te kwoty powalają

Od 1 stycznia koniec obniżki VAT! Będzie paliwo po 9 zł?

2022-11-23 8:59

Funkcjonująca obecnie "tarcza antyinflacyjna" jest niezgodna z unijnym prawem - potwierdził Jacek Sasin. Szef resortu Aktywów Państwowych przedstawił stanowisko Komisji Europejskiej, a to może zwiastować podwyżki. Koniec obniżonego VAT na paliwo może oznaczać, że ceny paliw od 1 stycznia poszybują. O ile zdrożeje paliwo?

Ceny paliw od 1 stycznia wzrosną?

Obniżka VAT na paliwo może skończyć się wraz z nadejściem nowego roku. Ceny paliw, które już od wielu miesięcy utrzymują się na niespotykanych wcześniej poziomach, mogą drastycznie wzrosnąć! Po kieszeni dostaną nie tylko kierowcy - ceny paliw są bowiem jednym z ważniejszych czynników wpływających na inflację. Rosnące koszty transportu odbijają się na cenach wszystkich artykułów na sklepowych półkach.

O ile podrożeje paliwo od 1 stycznia?

Dlaczego od 1 stycznia nie będzie już obowiązywać obniżona stawka VAT na paliwa? Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin wyjaśnia, że ma to związek ze stanowiskiem Unii Europejskiej. Zdaniem Komisji Europejskiej, wspólnotowe prawo nie pozwala na obniżkę stawki VAT, nawet tymczasowo. Oznacza to, że podatki wrócą do dawnych stawek od początku 2023 roku. Obecnie, paliwa są obłożone preferencyjnym, 8-procentowym VAT-em. Gdy sytuacja wróci do normy, będzie to 23 procent. 

Ile będzie kosztować paliwo od nowego roku?

Kierowcy muszą liczyć się z drastycznymi podwyżkami. Cena benzyny od 1 stycznia może bowiem wynieść niemal o złotówkę więcej na litrze, co przy obecnych cenach oznaczałoby wzrost do wartości około 7,41-7,61 zł za litr. Niewykluczone, że kwoty będą jednak wyższe, bowiem sezon świątecznych i sylwestrowych wyjazdów zazwyczaj wiąże się również z podwyżkami na stacjach. 

Cena diesla od 1 stycznia

Jeszcze gorzej wygląda to dla kierowców, którzy do swoich samochodów tankują olej napędowy. Cena diesla może poszybować do poziomów 8,80-9,00 zł za litr! Nieco wyższe ceny oznaczają również większe (kwotowo) podwyżki. Choć niektórym zdarzało się już z pewnością tankować w cenie przekraczającej 8 zł za litr, kwoty sięgające 9 zł oznaczałyby przekroczenie kolejnej psychologicznej granicy. Gdy dodamy do tego szalejącą inflację, nawet taki scenariusz wydaje się być prawdopodobny.

Aktualne ceny paliw

Ostatni tydzień listopada to dla kierowców lekkie spadki cen paliw. Za litr benzyny Pb 95 płacimy około 6,50-6,60 zł, za litr ON trzeba zapłacić od 7,65 do 7,75 zł. LPG wciąż zatankujemy na niektórych stacjach w cenie poniżej 3 zł, ale średnia cena "błękitnego paliwa" nieznacznie przekracza 3 zł. 

Sonda
Czy w związku z cenami paliw przesiadasz się na komunikację miejską?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE